بارش شدید باران و برف با فعالیت چندروزه سامانه سرد و بارشی، مناطق گلستان از جمله بخش‌های کوهستانی و ارتفاعات این استان را تحت تاثیر قرار داد و علاوه بر غافلگیری هزاران نفر از مسافران و شهروندان، سبب بروز مشکلاتی در این استان شد.

کولاک در گلستان

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از ایرنا، بارش برف در جاده‌های توسکستان، جنگل گلستان، خوش ییلاق و دیگر مناطق کوهستانی مانند زیارت و دهنه محمدآباد علی‌آباد سبب شد تا بیش از ۵۰۰ دستگاه خودرو در این مناطق گرفتار برف شوند.  

اداره‌کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای گلستان اعلام کرد که گروه‌های راهداری این استان با بسیج امکانات مورد نیاز، برف‌روبی، نمک‌پاشی و خدمت‌رسانی به شهروندان را از نخستین ساعت بارش برف در مناطق کوهستانی در دستور کار خود قرار داد.

همچنین در نتیجه وقوع بهمن در محدوده زیرحد "سرعلی آباد" جاده توسکستان – شاهرود، این مسیر برای ساعاتی مسدود شد که با تلاش عوامل راهداری و ایمن‌سازی مسیر، رفت و آمد در آن بار دیگر از سر گرفته شد.

این حادثه تلفات جانی و خسارت مالی چندانی نداشت.

بر اساس اطلاعیه هواشناسی گلستان در مدت زمان فعالیت این سامانه در روزهای آخر هفته گذشته، در قلعه قافه‌بالا ۳۰ سانتی‌متر، حاجی‌آباد ۵۰ سانتی‌متر، خوش‌ییلاق ۸ سانتی‌متر و در توسکاچال ۳۳ سانتی‌متر برف بارید.

همچنین بیشترین بارش از شیرآباد ۵۵.۵ میلی‌متر، رامیان ۵۴ میلی‌متر و گرگان ۴۳ میلی‌متر گزارش شد.

در بازدید میدانی از شهر سیل‌زده آق‌قلا بیانگر تجمع آب در برخی مناطق این شهر در محدوده شمال کل‌آباد بوده که تردد اهالی را سخت کرد.

هر چند گرگانرود در این شهر طغیان نکرد اما بسیاری از جداول این شهر مملو از آب شد و حاشیه خیابان‌های اصلی آق‌قلا هم شاهد حجم زیاد آب باران بود.

 بارش سبب شد تا علاوه بر عوامل راهداری، نیروهای امدادی هلال احمر گلستان نیز وارد جاده و مناطق کوهستانی استان شوند و خدمات خود را به در راه‌ماندگان ارایه کنند.

در روزهای بارش برف و باران اخیر، عوامل این جمعیت به ۴۴۴ خانواده متشکل از هزار و ۷۷۲ نفر گرفتار در برف و کولاک محورهای کوهستانی اولنگ، توسکستان، دوزین، درازنو و خوش ییلاق امدادرسانی کردند.

به گفته مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر گلستان: در این عملیات ۱۲۰ نیروی امدادی به همراه چهار دستگاه آمبولانس، دو دستگاه ست نجات، پنج کمکدار سبک - یک دستگاه ایسوزو و یک دستگاه مینی‌بوس به کارگیری شد.  

محمدعلی هروی افزود: رهاسازی از برف و کولاک، کمک کردن به بستن زنجیرچرخ، انتقال به محل امن و توزیع ۳۶۰ تخته پتو، ۱۲۴ بسته غذایی ۷۲ ساعته و ۱۲۱ بطری آب معدنی از جمله خدمات ارایه شده هلال‌احمر به گرفتارشدگان در برف و کولاک بود.

هلال‌احمر گلستان اعلام کرد که امدادرسانی به در راه‌ماندگان جاده‌های کوهستانی گلستان همچنان ادامه دارد.

رییس پلیس راه استان گلستان هر چند از بازگشایی راه‌های اصلی استان خبر داد اما از رانندگان خواست تا عادی شدن شرایط از تردد غیرضروری در جاده‌های کوهستانی و برفگیر خودداری کنند.

سرهنگ علی عبدی ادامه داد:‌ گرفتار شدن بیش از ۵۰۰ خودرو در مسیر جاده‌های کوهستانی گلستان به دلیل نداشتن زنجیر چرخ نشانگر آن است که برخی رانندگان به توصیه‌های زمستانه پلیس مبنی بر ضرورت به همراه داشتن تجهیزات زمستانی توجه نمی‌کنند.  

وی تاکید کرد تا اطلاع بعدی به همراه داشتن زنجیر چرخ در محورهای توسکستان، خوش‌ییلاق و جنگل گلستان ضروری است.

طبق پیش‌بینی هواشناسی گلستان، با عبور سامانه بارشی تا فردا دوشنبه جوی آرام بر استان حاکم است اما از دوشنبه با عبور موج کوتاه، افزایش ابر و بارش ملایم در استان مورد انتظار است.

کد خبر 484597

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =