مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان سمنان گفت: ۱۲ اثر تاریخی استان در انتظار ثبت در فهرست میراث جهانی قرار دارد.

میراث فرهنگی استان سمنان

به گزارش همشهری‌ آنلاین به نقل از ایرنا، مهدی جمال افزود: مجموعه تاریخی و فرهنگی چشمه‌علی دامغان از جمله آثار تاریخی استان سمنان در انتظار ثبت در قالب پرونده ثبت جهانی باغ‌های ایرانی است.

وی ادامه داد: ۸ کاروانسرای استان سمنان در قالب پرونده میراث جهانی از دیگر آثاری است که در انتظار ثبت در فهرست سازمان بین‌المللی یونسکو قرار دارد.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان سمنان بیان کرد: از مجموع ۸ کاروانسرای در انتظار ثبت در فهرست جهانی، یک کاروانسرا مربوط به هریک از شهرستان‌های آرادان، گرمسار و سرخه، ۲ کاروانسرا مربوط به سمنان و ۲ کاروانسرا مربوط به میامی است.

جمال بیان کرد: هسته تاریخی فرهنگی شهر سمنان نیز از دیگر آثار در انتظار ثبت در فهرست میراث جهانی است و البته اکنون در فهرست موقت ثبت جهانی یونسکو قرار دارد.

وی اضافه کرد: مجموعه بایزید بسطامی و شیخ ابوالحسن خرقانی در شهرستان شاهرود از دیگر آثار در انتظار ثبت در فهرست میراث جهانی یونسکو است و البته این آثار نیز در قالب یک پرونده از سال ۲۰۰۷ در فهرست موقت یونسکو قرار گرفته است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان سمنان گفت: جنگل ابر استان سمنان واقع در شهرستان شاهرود در قالب پرونده جنگل‌های هیرکانی در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شد.

بیش از یک‌هزار و ۸۳۳ اثر تاریخی، فرهنگی، طبیعی و معنوی در استان سمنان شناسایی‌ شده و ۸۱۳ اثر از این تعداد در فهرست آثار ملی ثبت‌ شده است.

کد خبر 484549

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 4 =