خراسان جنوبی در زمینه مهاجرت از روستا به شهر و خالی شدن روستاها جزو ۷ استان اول کشور است و سرریز شدن جمعیت در نقاط حاشیه شهر بیرجند زنگ خطری برای چند سال آینده است که باید تدابیر بیشتری اندیشیده شود.

حاشیه

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از تسنیم، خراسان جنوبی با ۱۵۱ هزار کیلومتر مربع به عنوان سومین استان پهناور کشور است و خشکسالی‌های ۲۰ ساله بسیاری از روستاهای استان را تخلیه کرده و مهاجرت روستاها به حاشیه شهرها سبب رشد جمعیت و افزایش ساخت و سازها در این مناطق شده است.

بافت‌های ناکارآمد قصه پر غصه‌ای است که در سلسله جلسه‌های پیشگیری از بافت‌های ناکارآمد به بررسی چگونگی و رفع آن پرداخته می‌شود. به دلیل خشکسالی پدیده مهاجرت، حاشیه نشینی و سکونت در بافت‌های ناکارآمد را در استان خراسان جنوبی شاهد هستیم.

بحث تخلیه روستاها و مهاجرت موضوعی است که همواره مورد توجه مسئولان بوده چرا که روستاهایی در خراسان جنوبی داریم که به طور کامل تخلیه شده و در حاشیه شهرهای استان به ویژه بیرجند ساکن شده‌اند و این سکونت و تجمع جمعیت زیاد در نقاط حاشیه شهر مشکلات زیادی به دنبال دارد.  

معاون عمران روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان جنوبی نیز در سومین نشست کارگروه پیش بینی و پیشگیری از گسترش بافت‌های ناکارآمد ستاد استانی باز آفرینی شهری خراسان جنوبی که در دادگستری بیرجند برگزار شد بار دیگر این مشکلات را گوشزد کرد و گفت: با وجود توسعه بی رویه و الحاق‌های  زیاد باز هم ساخت و سازهای بی رویه خارج از محدوده در روستاها وجود دارد. در ۲ سال گذشت ساخت و سازهای غیر مجاز در روستاهای حاجی آباد و امیر آباد را به فرمانداری بیرجند اعلام کردیم.  

قاسم تنها افزود: بسیاری از ساخت و سازها در اراضی ملی بوده است که با توجه به برخی تخریب‌هایی که صورت گرفته اما ساخت و سازهای غیرمجاز بیشتر شده و امروز شاهد ساخت و سازهای پراکنده هستیم که توقع دریافت خدمات شهری هستند که کار را بسیار دشوار کرده است.

معاون عمران روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان جنوبی بیان کرد: طبق اعلام مرکز بهداشت روستای حاجی آباد و امیرآباد ۲۲ هزار و ۳۰۰ نفر جمعیت داشته که رشد ۱۱ برابری دارد و تا ۱۰ سال آینده جمعیت این روستاها به ۴۰ هزار نفر می‌رسد که باید تدابیر بیشتری اندیشیده شود.  

تنها ادامه داد: جمعیت روستاهای اطراف بیرجند در ۲۰ سال گذشته تاکنون ۷ برابر شده و در این مدت با توجه به اینکه رشد جمعیت در بیرجند ۲ درصد بوده میزان رشد در روستاهای مانند امیرآباد و حاجی آباد به ۱۲ درصد رسیده است.

معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری خراسان جنوبی نیز گفت: هرگونه موازی کاری و مماشات دستگاه‌های خدمت‌رسان در بافت‌های ناکارآمد نه فقط موجب کاهش آنها نخواهد شد بلکه به مرور زمان شاهد گسترش بافت‌های ناکارآمد و افزایش حاشیه‌نشینی خواهیم بود. استان خراسان جنوبی در زمینه مهاجرت از روستا به شهر و خالی شدن روستاها جزو هفت استان اول کشور است و اقدامات دستگاه‌ها در کاهش این روند باید ملموس باشد.

وحدانی‌نیا افزود: با توجه به مصوبات استانی و ابلاغ مرکز، هم‌مرز بودن با افغانستان و کمبودهای مورد توجه در شهرستان نهبندان سبب شد که ۳ دهستان این شهرستان مورد توجه کارگروه پیش‌بینی و پیشگیری از گسترش بافت‌های ناکارآمد قرار گیرد. در این طرح همه دستگاه‌های مربوط باید اقدامات و خدمات حمایتی را در این ۳ دهستان انجام دهند و هدف اصلی از این اقدام خروجی مثبت و جلوگیری از مهاجرت است.

وی گفت: آنچه در این ۳ دهستان صورت می‌گیرد اقدامات در مبدا است اما برخی تلاش‌ها در مقصد هم همچون مناطق حاشیه‌نشین و شهرک‌های اقماری شهرستان بیرجند مانند حاجی‌آباد، امیرآباد، دستگرد و چهکند نیاز است که باید دستگاه‌ها به آن توجه کنند.

معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری خراسان جنوبی بیان کرد: یکی از مهم‌ترین آسیب‌های مهاجرت در مقصد، ساخت و ساز بی‌رویه و گسترش بافت‌های ناکارآمد است که ظرفیت شورای حفظ حقوق بیت‌المال باید در این زمینه به خوبی به کار گرفته شود.

این مسئول گفت: زنان سرپرست خانوار هم در این مناطق باید مورد توجه ویژه قرار گیرند تا مشاغل خانگی تقویت شود.

مدیرکل امنیتی و انتظامی استانداری خراسان جنوبی نیز در این جلسه اضافه کرد: با توجه به گسترش مهاجرت و حاشیه‌نشینی تلاش برای توسعه فرهنگی ضرورت دارد که دستگاه‌ها باید به آن توجه داشته باشند.

محمدرضا دلیری با توجه به حرکت و خیز خدمت رسانی به مناطق محروم که در ماه‌های اخیر صورت گرفته مسئولان به جز توسعه اقتصادی باید توسعه فرهنگی را هم مورد توجه قرار دهند، افزود: خراسان جنوبی به واسطه شاخص‌های امنیتی که دارد جزو استان‌های امن کشور است که بیانگر تلاش نیروهای نظامی، انتظامی، اطلاعاتی و مردم است.

وی تاکیدکرد: با توجه به بررسی‌های انجام شده مسائل و آسیب‌های اجتماعی یکی از تهدیدات در این استان است که اگر مهار نشود امنیت را به مخاطره خواهند انداخت.

مدیرکل امنیتی و انتظامی استانداری خراسان جنوبی بیان کرد: در بحث توسعه متقارن شهر و روستا مسائل اجتماعی باید به خوبی مورد توجه قرار گیرد که شاهد برخی تکانه‌های اجتماعی در حاشیه شهر و روستاها هستیم که اگر نتوان با نگاه کاربردی به آن توجه کنیم قطعا امنیت اجتماعی را به مخاطره خواهد انداخت.

دلیری گفت: بر اساس تهدیدات آماری تهدید حوزه اجتماعی در روستا به مراتب از شهرها بیشتر است که نیازمند اهتمام همه دستگاه‌های متولی است.


 

کد خبر 483933

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار