نماینده مردم شهرستان‌های کهگیلویه، بهمئی، چرام و لنده در مجلس شورای اسلامی گفت: طرح تامین آب آشامیدنی پایدار بخش‌های قلعه رئیسی و دیشموک از رودخانه گندمکار با یک‌هزار و ۷۰۰ میلیارد ریال اعتبار اجرایی شد.

طرح تامین آب پایدار

به گزارش همشهری‌ آنلاین به نقل از ایرنا، عدل هاشمی پور افزود: مطالعات این طرح با هدف تامین آب شرب شهر دیشموک، قلعه رئیسی و روستاهای اطراف این مناطق از سال ۹۷ آغاز شد.

وی بیان کرد: عملیات اجرایی این طرح از هفته دوم بهمن ماه ۹۸ آغاز شده است.

هاشمی پور اضافه کرد: در اجرای این طرح بند انحرافی از رودخانه گندمکار ۱۴ کیلومتر خط انتقال و مخزن ۲ هزار مترمکعبی باید ساخته شود.

وی بیان کرد: بعد از اجرای این طرح در بخش دیشموک با ساخت خط انتقال به طول ۲۳ کیلومتر آب پایدار شهر قلعه رئیسی نیز تامین می‌شود.

هاشمی پور گفت: با بهره‌برداری از این طرح آب پایدار شهر دیشموک، قلعه رئیسی و روستاهای حومه در طول مسیر این طرح از نعمت آب آشامیدنی پایدار بهره مند خواهند شد.

در ۳ سال اخیر غلظت سولفاتِ چاه آب آشامیدنی بخش دیشموک بالا رفته و سبب گلایه مندی مردم این منطقه شده‌ است.

در حال‌ حاضر آب آشامیدنی شهر دیشموک از طریق ۲ حلقه چاه حفاری شده در منطقه خرسک تامین می‌شود.

بخش دیشموک یکی از مناطق پرآب در استان کهگیلویه و بویراحمد بوده که رودخانه آجم، رود ریش، چیلر، لیراب، گندم کار و فارتق از مهم‌ترین منابع آبی این منطقه هستند.

شمار مشترکان آب شرب شهر دیشموک بیش از ۲هزار مشترک است.

بخش دیشموک در شهرستان کهگیلویه بیش از ۲۲ هزار نفر جمعیت دارد.

شهر دیشموک از شمال به شهرستان لردگان در چهارمحال و بختیاری، از غرب به ایذه و باغملک در خوزستان، از جنوب به ارتفاعات سه‌هزار متری کوه سیاه و بخش بهمئی گرمسیر و از شرق به بخش‌های مارگون و چاروسا و شهر دهدشت ارتباط دارد.

کد خبر 483073

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار