در خارج از شهرک‌های صنعتی، نارسایی انشعاب‌های گاز و برق از خطوط انتقال تا جلوی در واحدهای تولیدی استان قزوین سبب شده است تا کمتر از یک سوم صنایع در هنگام راه‌اندازی یا طرح توسعه با مشکلاتی روبه‌رو شوند.

گاز

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، اگر واحد تولیدی را همانند اندام انسان تصور کنید، برق و گاز درست شبیه به رگ‌های خونی موجب حرکت و حیات آن شده و نارسایی در این زمینه موجب می‌شود تا عملا چرخ صنعت از حرکت و حیات بایستد.

در سال‌های اخیر با اهمیت روز افزون رونق تولید، فراهم کردن بسترهای لازم مانند برق و گاز برای استقرار و راه‌اندازی یک کارخانه همواره مورد تاکید بوده و وظیفه آن بر عهده دستگاه‌های دولتی گذاشته شده است، اما آنچه در این میان داد واحدهای تولیدی را بلند کرده، نبود حمایت‌های لازم برای انتقال این انرژی‌ها تا جلوی در واحد تولیدی است.

به گفته تولیدکنندگان، مشکل زمانی حاد می‌شود که یک واحد تولیدی بخواهد در خارج از شهرک صنعتی ساخته و راه‌اندازی شود، در این صورت نه فقط از هیچ حمایتی همانند شرکت شهرک‌های صنعتی برخوردار نیست، بلکه باید هزینه انتقال گاز و برق تا جلوی در واحد را متقبل شده و در این میان نیز با تاخیر و کاغذبازی‌های بسیاری روبه رو شود.

به گفته مسئولان حوزه صنعتی، کمتر از یک سوم واحدهای صنعتی قزوین از ۳ هزار و ۵۰۰ واحد با مشکل گاز و برق روبه رو بوده و در فصل سرما نیز بیشتر تحت فشار قرار می‌گیرند.

 ویژگی خاص استان قزوین به علت زیر پوشش بودن شرکت برق منطقه‌ای استان زنجان از دیگر مواردی است که سبب شده تا برخی از واحدهای تولیدی مستقر در قزوین، انرژی برق مورد نیاز خود را از زنجان تامین کرده و مشترک آن استان باشند.

گازرسانی از جیب واحدهای تولیدی

مدیرعامل یک واحد تولیدی در قزوین گفت: شرکت گاز معتقد است واحدهای تولیدی و صنعتی که مسیر صعب‌العبور داشته یا مسافت زیادی با خطوط و شبکه‌های گاز دارند، گازرسانی به آنها مقرون به صرفه نیست و حتی گلخانه‌های چوبی تا زمانی که به ساختار فلزی تغییر نکنند، امکان گازرسانی به آنها با توجه به صادر نشدن مجوز فراهم نمی‌شود.

حسام الدین موسوی گفت: قوانین و سیاست‌های کلان کشور به نحوی تنظیم شده که تولیدکننده برای داشتن نعمت گاز مجبور است فقط به شهرک‌های صنعتی روی بیاورد و احداث و راه‌اندازی یک واحد تولیدی در خارج از شهرک، با نارسایی گازی همراه شود.

وی با بیان اینکه برای خرید ایستگاه گاز تقلیل فشار امروزه باید متحمل هزینه‌های سنگین شویم، افزود: هزینه یک ایستگاه تقلیل فشار که شرکت گاز برای واحد صنعتی نصب می‌کند، به پای واحد صنعتی است و تولید کننده باید پول کارگر، لوله و همه انشعاب‌ها را از جیب بپردازد.

قوانین و سیاست‌های کلان کشور به نحوی تنظیم شده که تولیدکننده برای داشتن نعمت گاز مجبور است فقط به شهرک‌های صنعتی روی بیاورد و احداث و راه‌اندازی یک واحد تولیدی در خارج از شهرک، با نارسایی گازی همراه شود.

موسوی گفت: در شرایطی که تمامکشور روی رونق تولید متمرکز شده، بهتر بود که شرکت توزیع گاز به جای اخذ هزینه‌ها قبل از راه‌اندازی واحدهای صنعتی، بعد از راه‌اندازی هزینه‌ها را اخذ می‌کرد، درحالی که هم اکنون چنین حمایتی وجود ندارد.

کد خبر 480282

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار