سه‌شنبه ۱ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۳
۰ نفر

رئیس پیشین پلیس بین‌الملل که سال ۲۰۱۸ در جریان سفر به سرزمین مادری‌اش چین بازداشت شده بود، به اتهام دست داشتن در پرونده رشوه به بیش از ۱۳ سال زندان محکوم شد.

منگ هونگ وي رئيس پيشين اينترپل

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ای‌اف‌پی، منگ هونگ‌وی پیش از رسیدن به مقام ریاست اینترپل در چین معاون وزیر امنیت داخلی بود. او از جمله مقام‌های ارشد حزب کمونیست است که در جریان برنامه مبارزه با فساد شی جین‌پینگ، رئیس جمهوری چین به اتهام گرفتن رشوه بازداشت شد. هر چند منتقدان چین معتقدند جین‌پینگ از حربه فسادستیزی برای کنار زدن رقیبان سیاسی خود استفاده می‌کند.

آقای هونگ‌وی دو سال پیش در سفر از فرانسه (مقر اصلی اینترپل) به چین ناگهان ناپدید و خیلی زود مشخص شد متهم به گرفتن رشوه است. او خیلی زود از حزب کمونیست چین اخراج و سال گذشته همسرش به فرانسه پناهنده سیاسی شد. او گفته بود نگران است خود و دو فرزندش از سوی مقام‌های امنیتی چین ربوده و به این کشور بازگردانده شوند. پس‌لرزه‌های سیاسی محاکمه هونگ‌وی در چین به اتهام فساد مالی همچنان در پلیس بین‌الملل ادامه دارد.

منگ در دادگاه چین به ۱۳ سال و شش ماه زندان و ۲۹۰ هزار دلار جریمه محکوم شد. اتهام اصلی او گرفتن بیش از دو میلیون دلار رشوه و سوءاستفاده از مقام و موقعیت خود برای پیش بردن اهداف شخصی است. دادگاه چین روز سه‌شنبه اعلام کرد رئیس پیشین اینترپل همه اتهام‌ها را پذیرفته و نمی‌خواهد به حکم زندان و جریمه اعتراض کند.

کد خبر 479654

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار