دبیر انجمن واردکنندگان برنج کشور با بیان اینکه همچنان ۸۰ هزارتن برنج به دلیل عدم تخصیص ارز در گمرکات رسوب کرده است گفت: تعلل در تخصیص ارز می‌تواند تامین برنج وارداتی شب عید را برای اقشار کم درامد با مشکل مواجه سازد.

انبار برنج

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، مسیح کشاورز افزود: پیش از این ۲۵۰ هزار تن برنج وارداتی به دلیل بخشنامه ممنوعیت واردات در گمرکات باقی مانده بود که با رفع ممنوعیت ترخیص شد، اما ۸۰ هزار تن برنج باقیمانده وارداتی در گمرکات در انتظار تخصیص ارز از سوی بانک مرکزی است.

به گفته وی، هم اکنون فهرست ارز تخصیصی برنج از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت به بانک مرکزی ارسال شده است.

  • نیاز برنج وارداتی شب عید ۵۰۰ هزار تن

دبیر انجمن واردکنندگان برنج کشور با تاکید بر اینکه تامین و واردات برنج زمان‌بر است و یک روزه تامین نمی‌شود تصریح کرد: نیاز کشور به برنج وارداتی ۱.۵ میلیون تن برآورد می‌شود که از ابتدای سال تاکنون حدود یک میلیون تن آن وارد شده و ۵۰۰ هزارتن دیگر برای تنظیم بازار شب عید و ایام نوروز باید تامین و وارد شود.

وی اظهار داشت: اقشار کم درآمد جامعه و ۶ دهک از برنج یارانه‌ای با ارز ۴۲۰۰ تومانی استفاده می‌کنند بنابراین هرگونه تعلل در تخصیص ارز و واردات برنج می‌تواند بازار این محصول را با مشکل کمبود و  افزایش قیمت مواجه کند زیرا واردات برنج نیازمند دوره زمانی حداقل دو ماه است.

کشاورز درباره وضعیت تولید برنج داخلی گفت: اگر ما در برنج تولید داخل خودکفا شده بودیم به طور حتم علاوه بر کاهش قیمت برنج داخلی شاهد قطع واردات برنج از سوی دولت می‌شدیم و همه اقشار جامعه می توانستند برنج ایرانی را با قیمت‌های مناسب خریداری کنند.

  • احتمال کاهش یک هزار تومانی برنج وارداتی خرید جدید

دبیر انجمن واردکنندگان برنج کشور درباره قیمت برنج‌های وارداتی افزود: در خرید محموله‌های قبلی برنج با افزایش قیمت مواجه بودیم اما اکنون به نظر می‌رسد در خرید محموله‌های جدید شاهد کاهش یک هزار تومانی قیمت برنج‌های هندی باشیم.

وی افزود: البته تلاش داریم با افزایش واردات برنج سوپر باسماتی پاکستانی قیمت این نوع برنج را نیز در بازار متعادل کنیم.

به گفته وی، اکنون قیمت هر کیلوگرم سوپر باسماتی پاکستانی نزدیک ۱۱ هزارتومان و برنج‌های هندی کیفی نزدیک هفت هزار تا هشت هزار تومان است.

کد خبر 476315

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 14 =