رئیس ستاد ارتش تایوان در فاصله کمتر از ۱۰ روز تا برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور در حادثه سقوط بالگرد ارتش در منطقه‌ای کوهستانی نزدیک تایپه جان باخت.

سقوط بالگرد ارتش تايوان

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از رویترز، انتخابات ریاست‌جمهوری تایوان ۱۱ ژانویه برگزار می‌شود و مرگ ژنرال شن یی-مینگ ۶۲ ساله در این بازه زمانی از آن رو اهمیت دارد که او رئیس ستاد ارتش، معاون وزیر دفاع و مسئول دفاع از تایوان برابر چین بود. با مرگ ژنرال شن، رئیس جمهوری تایوان تمام برنامه‌های انتخاباتی خود را تا سه روز آینده لغو کرد.

بالگرد ارتش با ۱۳ سرنشین در مسیر بازگشت از یک ماموریت نظامی به تایپه بود که در حادثه سقوط آن در منطقه‌ای کوهستانی در شمال شرقی این کشور هشت نفر کشته شدند. تسای اینگ-ون، رئیس جمهوری تایوان همراه اعضای کابینه در پی بررسی جزئیات سانحه سقوط بالگرد ارتش است و فعالیت‌های انتخاباتی او دست‌کم تا سه روز دیگر به حالت تعلیق درآمده است. با مرگ ژنرال شن، برگزاری انتخابات ریاست جمهوری هم با تردید مواجه شده است.

تایوان از نظر جمهوری خلق چین یک استان جداشده از این کشور است و پکن بارها تهدید کرده که می‌تواند با قدرت نظامی تایوان را بار دیگر تحت سلطه خود درآورد. بالگرد سقوط‌کرده مانند دیگر تجهیزات ارتش تایوان از آمریکا خریداری شده است. هر چند آمریکا مانند بسیاری از کشورها تایوان را کشور مستقل نمی‌داند اما از آن پشتیبانی نظامی می‌کند. واشنگتن از ۱۹۷۹ روابط دیپلماتیک خود با تایپه را به درخواست پکن قطع کرده است.

تایوان به دلیل موقعیت جغرافیایی خود در اقیانوس آرام برای آمریکا اهمیت ویژه دارد و تصمیم واشنگتن برای تحویل دادن ۶۶ فروند جنگنده آمریکایی F-۱۶ به تایوان، از دلایل اوج گرفتن تنش میان آمریکا و چین در یکی دو سال اخیر بوده است.

کد خبر 474921

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

دیدگاه خوانندگان

اخبار بازار و کسب و کار

خواندنی‌ها