کارشناس نظارت بر مواد غذایی و آرایشی و بهداشتی شبکه بهداشت و درمان گنبدکاووس درشرق استان گلستان از آحاد مختلف مردم این شهرستان خواست تا از خرید کالای سلامت محور وارداتی بدون برچسب اصالت و سلامت معتبر، خودداری کنند.

کالای وارداتی

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، کامبیز ساتلیخ محمدی در سومین جلسه کمیته مبارزه با قاچاق کالای سلامت محور گنبدکاووس گفت: خرید و استفاده از کالاهای سلامت محور وارداتی بویژه انواع دارو، مکمل، آرایشی و بهداشتی، مواد غذایی و تجهیزات و ملزومات پزشکی که فاقد برچسب اصالت و سلامت معتبر باشند، بعضا عوارض ناگوار و جبران ناپذیری را بر سلامت فرد می‌گذارد.

وی با تاکید بر ضرورت توجه شهروندان به نشانه‌های اصالت و مجاز بودن کالای سلامت محور وارداتی هنگام خرید، افزود: یکی از راه‌های بررسی صحت اصالت و سلامت کالای سلامت محور وارداتی، برچسبی است که فقط سامانه پیامکی "۲۰۰۰۸۸۲۲" روی این کالاها درج شده باشد.

ساتلیخ محمدی اضافه کرد: ارسال کد ۱۶ رقمی مخفی روی برچسب اصالت کالا به سامانه پیامکی "۲۰۰۰۸۸۲۲" و دریافت پاسخ تایید اصالت کالا فقط از همین شماره و همچنین اسکن بارکد دو بعدی بر روی برچسب اصالت کالا از طریق نرم افزار TTAC و دریافت تایید اصالت کالا از دیگر راه‌های استعلام اصالت و سلامت کالای وارداتی است که بایستی مورد توجه شهروندان قرار گیرد.

وی با اشاره به وجود تعداد زیادی کالای سلامت محور وارداتی در بازار که بعضا به صورت قاچاق و غیرمجاز وارد شده‌اند، بیان کرد: در بسیاری از مواقع، شهروندان بدون توجه به نکات و دستورالعمل بررسی اصالت و سلامت کالا، به خرید و مصرف کالااقدام می‌کنند و بعضا دچار عوارض ناگواری نیز می‌شوند.

این کارشناس شبکه بهداشت و درمان گنبدکاووس همچنین با تاکید بر ضرورت توجه و اهتمام جدی به آموزش گروه‌های مختلف مردم از جمله کارمندان، اصناف، بانوان، دانش آموزان و دانشجویان نسبت به عواقب خرید و مصرف کالای سلامت محور وارداتی بدون برچسب اصالت و سلامت معتبر، گفت: کارشناسان مرکز بهداشت آمادگی دارند با همکاری دیگر ادارات و نهادها درخصوص ارائه مباحث آموزشی اقدام کنند.

برخی اعضای حاضر در جلسه هم برلزوم نظارت بیشتر بر مراکز پخش مواد غذایی و واحدهای صنفی عرضه کننده این مواد، افزایش نظارت و کنترل بر ورود مواد غذایی خارجی در گمرکات استان گلستان بویژه ورود چمدانی انواع شکلات خارجی، بازدید مستمر از آرایشگاه‌های زنانه و جلوگیری از عرضه و فروش لوزام آرایشی و بهداشتی توسط این واحدها، ارائه گزارش ماهانه کشف کالای سلامت محور وارداتی و قاچاق ازسوی دستگاه‌های متولی بالاخص انتظامی و صنعت، معدن و تجارت به دبیرخانه کمیته مبارزه با این کالاها در گنبدکاووس تاکید کردند.

شهرستان مرزی گنبدکاووس با ۳۵۰ هزار نفر جمعیت و پنج هزار و ۷۲ کیلومتر مربع وسعت، بزرگترین شهرستان استان گلستان از نظر وسعت است.

کد خبر 472870

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 8 =