مجموع نظرات: ۰
سه‌شنبه ۳ دی ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۴
۰ نفر

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان از تدوین طرح اطلس زبانی این استان خبر داد و گفت: در این طرح نمونه گویش ۲۵۰ منطقه این استان گردآوری و آوانویسی شده است.

طرح زبان فارسی

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، فریدون فعالی  به کاربردی کردن پژوهش‌های حوزه‌های مختلف میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اشاره کرد و افزود: در سال‌های گذشته بیشتر پژوهش‌ها در حوزه میراث فرهنگی بود اما تاثیر گردشگری و صنایع دستی بر اقتصاد گردشگری موجب شد تا پژوهش‌ها به سوی این حوزه‌ها سوق داده شود.

وی با اشاره به اینکه با توسعه گردشگری و برنامه‌های مبتنی بر آن، اهمیت مطالعات علمی و پژوهشی در این حوزه نیز بیشتر شده است اظهار داشت: هم اکنون ۲ طرح راهبردی و جامع گردشگری استان کرمان در حال انجام است.

فعالی با اشاره به اینکه بدون شک ماحصل پژوهش‌ها در پیشبرد اهداف صنعت گردشگری استان کرمان موثر خواهد بود، بیان کرد: هریک از پژوهش‌های انجام شده می‌تواند راهکاری برای اقتصادی کردن حوزه‌های مختلف میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی باشد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان به انجام طرح‌های علمی و پژوهشی با همکاری دانشگاه‌ها، مراکز علمی و پژوهشی و موسسات دانش‌بنیان اشاره و تصریح کرد: تدوین طرح جامع گردشگری استان کرمان و مستندسازی نسخ خطی و دستبافته‌های روستایی در حوزه صنایع دستی از جمله همکاری‌های مشترک و در حال انجام است.

وی افزود: طی یک سال گذشته تفاهم‌نامه‌هایی با دانشگاه شهید باهنر و دانشگاه جیرفت برای فعالیت‌های پژوهشی در حوزه‌های باستان‌شناسی، مرمت و صنایع دستی منعقد شده است.

فعالی به فعالیت‌های پژوهشی انجام شده توسط واحد پژوهش اداره کل میراث فرهنگی استان کرمان اشاره کرد و گفت: در سال‌های گذشته مطالعات علمی بافت قدیم کرمان، محله گلبازخان و بافت روستایی این استان، مطالعات باستان‌شناسی قلعه دختر و اردشیر، مستندسازی میراث ناملموس و نسخ خطی و همچنین دستبافت‌های سنتی صنایع دستی استان کرمان انجام شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان با بیان اینکه هر ساله بر تعداد قراردادها و تفاهم‌نامه‌های علمی و پژوهشی این اداره کل افزوده می‌شود، تصریح کرد: انجام فعالیت‌های مشارکتی با مراکز علمی استان کرمان از مهمترین اهداف پیش روی این اداره کل است که تا حدودی برآورده شده‌اند.

فعالی مستندسازی و ثبت میراث ملموس و ناملموس در خطر را از اولویت‌های واحد پژوهش اداره کل میراث فرهنگی استان کرمان عنوان و تصریح کرد: این طرح که شامل گویش‌ها، ادبیات شفاهی، عقاید و سنت‌ها و فرهنگ عامه و غیره می‌شود بسیار مورد تاکید سازمان یونسکو است و به زودی با همکاری مراکز و موسسات علمی اجرایی خواهد شد.

وی به تدوین طرح اطلس زبانی استان کرمان در راستای طرح ملی اطلس زبانی اشاره و تصریح کرد: در آینده نزدیک از این طرح رونمایی می‌شود.

فعالی با بیان اینکه در طرح اطلس زبانی استان کرمان نمونه گویش ۲۵۰ منطقه گردآوری، آوانویسی و در نقشه جغرافیایی قرار گرفته است خاطرنشان کرد: تهیه اطلس باستان‌شناسی و مردم‌شناسی این استان از برنامه‌های بعدی حوزه پژوهش است.

کد خبر 472860

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار