سرپرست معاونت گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی از برگزاری مراسم شب چله در بیش از ۱۲۰ تاسیسات گردشگری استان خبر داد.

یلدای خراسان رضوی

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، بر اساس گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی خراسان رضوی، یوسف بیدخوری صبح امروز در محل این اداره کل با اعلام این خبر اظهار کرد: برگزاری مراسم شب یلدا یک آئین سنتی است که نه‌تنها در سراسر ایران؛ بلکه در بسیاری از کشورهای همسایه نیز برگزاری می‌شود.

وی ادامه داد: امسال در بیش از ۵۰ اقامتگاه برمگردی استان برگزاری مراسم شب چله برنامه‌ریزی‌شده است.

بیدخوری بیان کرد: با توجه به این‌که ۷۵ اقامتگاه برمگردی در استان فعال است که دارای امکانات و شرایط مطلوب اسکان، اقامت و پذیرایی هستند و در همه شهرستان‌های استان این واحدها فعال است، توصیه ما این است که بوم گردی‌ها به کانون مراسم شب چله تبدیل شوند.

او یادآور شد: با توجه به فضای داخلی و معماری بوم‌گردی‌ها، این شرایط در اقامتگاه‌ها فراهم‌شده است تا مانند گذشته خانواده‌ها دور کرسی جمع شوند و غذاهای سنتی و بومی نیز سرو می‌شود. هم‌چنین در بسیاری از  رستوران‌ها و مجتمع‌های گردشگری شهرهای طرقبه و شاندیز، این مراسم سنتی برگزار می‌شود.

سرپرست معاونت گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خراسان رضوی افزود: این برنامه برای احیای آداب‌ورسوم و فرهنگ پیشینیان و تکریم بزرگان و ریش‌سفیدان است و باید موردتوجه تمامی خانواده‌ها قرار بگیرد تا از طریق این مراسم فرهنگی زمینه نشاط اجتماعی فراهم شود.

بیدخوری تاکید کرد: تمام تاسیسات گردشگری که مهمانان خارجی در آن‌ها مقیم هستند، حتما نسبت به برگزار این مراسم اقدام و شب یلدا را به مهمانان معرفی کنند.

وی تصریح کرد: در فرهنگ و رسوم ایرانی، مراسم‌های اصیلی داریم که کمتر در دنیا وجود دارد و لذا قصدا داریم آن‌ها را بیشتر موردتوجه قرار دهیم؛ چراکه برگزاری باشکوه این مراسم می‌تواند به جذب گردشگر  کمک کند.

سرپرست معاونت گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خراسان رضوی یادآور شد: با توجه به این‌که شب چله (یلدا) شنبه‌شب است، مراسم طی سه شب از پنج‌شنبه آغازشده و تا شنبه در تاسیسات گردشگری استان برگزار می‌شود.

کد خبر 471729

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =