یک فعال استارتاپی گفت: فعالیت‌هایی که باید در یک اکوسیستم انجام‌شده و ترجمان‌هایی که حضور آنها در اکوسیستم استارتاپی ضروری است را برای مخاطبان خواهم گفت.

استارتاپ

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، سید حسام صالحی بابیان این‌که حضور سرمایه‌گذاران در اکوسیستم بسیار مهم است، عنوان کرد: سرمایه‌گذاران شکل‌های مختلفی دارند که دودسته سرمایه‌گذاران خطرپذیر و سرمایه‌گذاران فرشته یا خَیر در حوزه اکوسیستم‌ها فعال‌اند.

وی ادامه داد: مراکز رشد دانشگاه‌ها و پارک‌های علم و فناوری نیز در اکوسیستم‌های استارتاپی وظایف خاص خود رادارند، علاوه بران ترجمان‌های خصوصی نیز وجود دارند که صرفاً برگزارکننده رویدادهای استارتاپی هستند.

صالحی افزود: یکی از مشکلاتی که در بندرعباس وجود دارد این است که روی‌هم‌رفته ٣ یا ٤ رویداد برگزار می‌شد که ۲ یا ٣ مورد از آنها دیگر برگزار نمی‌شود.

وی بیان کرد: ترجمان‌هایی نیز وجود دارند که فعالیت آنها بیشتر خصوصی بوده و بحث من تورینگ را انجام می‌دهند. موضوع بسیار مهمی که وجود دارد این است که یک اکوسیستم استارتاپی در یک شهر دارای فضایی باشد که منتورهایی در آن حضورداشته باشند و آموزش‌ها و راهنمایی‌هایی برای استارتاپ‌های آن شهر انجام دهند.

این فعال استارتاپی تصریح کرد: همچنین بخش مهم موجود در اکوسیستم‌ها، حامیان هستند.

وجود کارآفرینان برای جامعه بسیار مهم است

این فعال استارتاپی ادامه داد: منظور از حامیان در اینجا حامیان مالی نبوده بلکه حامیانی مدنظر است که مشاوره‌های مالی و حسابداری و حقوقی را برای استارتاپ‌ها انجام دهند. برخی از استارتاپ‌ها در این زمینه‌ها مشکل داشته و معمولاً برای گرفتن چنین مشاوره‌هایی باید هزینه‌های هنگفتی پرداخت کنند.

صالحی تصریح کرد: این مشاوره‌ها یا باید رایگان باشند و یا اگر قرار است مشاوره حرفه‌ای و تخصصی ارائه شود باید این هزینه توسط پارک‌های علم و فناوری و یا ترجمان‌های مربوطه پرداخت شود.

وی اضافه کرد: حضور کارآفرینان بسیار مهم است و پیشنهاد من این است که خانه کارآفرینان احداث شود که نیاز مبرم این اکوسیستم استارتاپی است. بخش دولتی و خصوصی که در این اکوسیستم هرکدام فعالیت خود را بدون ارتباط داشتن با بخش دیگری انجام می‌دهد باید توسط رهبر این اکوسیستم با یکدیگر آشنا شده و با فعالیت‌های هم را بشناسند. درنتیجه وجود کارآفرینان در این جامعه برای رهبری کردن بسیار مهم است و روی این موضوع تأکیددارم که هیچ بخش یا فرد دیگری غیر از کارآفرینان توانایی رهبری کردن در این حوزه را ندارند و علت این موضوع این است که هیچ ارگان و بخش و فردی نمی‌تواند به‌اندازه کارآفرین بازیگر اصلی و دلسوز این اکوسیستم باشند.

صالحی اظهار کرد: این اکوسیستم در حقیقت برای کارآفرینان ساخته‌شده است و رهبری باید به دست کارآفرینان باشد، اگر غیرازاین باشد طبیعتاً اتفاقات ناخوشایندی رخ خواهد داد، برای مثال اگر اداره و رهبری این اکوسیستم به دست یک ارگان دولتی باشد ممکن است ارگان و یا بخش دیگری علاقه و رغبتی به همکاری و فعالیت نداشته باشد؛ به همین علت رهبری باید به دست بخش خصوصی و ترجیحاً و حتماً به دست کارآفرین باشد و دولت نباید دخالتی در رهبری این اکوسیستم داشته باشد. دولت تغذیه‌کننده است و نباید نقشی جز فراهم کردن زیرساخت‌های موردنیاز داشته باشد.

فضای استارتاپی هرمزگان همچون یک نوزاد است!

وی در خصوص فضای استارتاپی استان هرمزگان، بیان کرد: این فضا در استان، بسیار نوپا است و در حقیقت همچون یک نوزاد است که به‌تازگی متولدشده و باید برای بالغ و پخته شدن آن، از او مراقبت و نگهداری و به او توجه شود.

صالحی بابیان این‌که این فضا نیازمند حمایت‌های دولتی و خصوصی بسیار زیادی است، اضافه کرد: علی‌رغم این نوپایی، نیروی کار بسیار قوی و خوبی در استان هرمزگان وجود دارد.

خلیج‌فارس و صنعت دریایی آن فرصت مناسبی برای تبدیل‌شدن استان هرمزگان به یک برند جهانی در حوزه استارتاپ دریایی است!

وی ادامه داد: علاوه بر آن، پتانسیل مناسب جغرافیایی استان هرمزگان ازنظر هم‌جواری با دریای خلیج‌فارس وجود دارد. این هم‌جواری و نیروی کار خوب می‌تواند سبب ایجاد فضای اکوسیستم استارتاپی جدید و منحصربه‌فردی باشد که مختص استان هرمزگان است و مشابه آن در استان‌های دیگر وجود ندارد.

این فعال استارتاپی اظهار کرد: بندرعباس و حتی استان هرمزگان می‌تواند برند و نماد خاصی در حوزه استارتاپ‌ها باشد.

صالحی افزود: در سطح جهانی استارتاپ‌های بسیار مهم و بزرگی وجود دارند که در حوزه دریا مشغول فعالیت هستند و حوزه دریایی ما شکل صنعتی ثابت و از پیش تعریف‌شده‌ای دارد که استارتاپ‌ها و تکنولوژی وارد آن نشده است و همین سبب شده است که هزینه‌های گزافی بابت آنها پرداخت شود، استارتاپ‌ها این هزینه‌ها را کاسته و با ایده‌های نو درآمد خوبی را کسب کنند.

کد خبر 471349

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 11 =