پرونده ثبت جهانی بازارچه صنایع دستی سعدالسلطنه قزوین اواخر دی ماه امسال توسط کمیسیون‌های مربوطه در سازمان فرهنگی، علمی و آموزشی (یونسکو) مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

سعدالسلطنه قزوین

یه گزارش همشهری آنلاین به نقل از  ایرنا، معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قزوین روز شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قزوین با همکاری شهرداری تلاش کرده تا الزامات و شاخص‌های لازم را برای ثبت جهانی این بازارچه رعایت کند.  

میثم حصاری همچنین گفت: برخورداری از کارگاه‌های تولید صنایع دستی، رعایت شرایط بسته بندی و درج توضیحات به انگلیسی بر روی محصولات، ممنوعیت عرضه و فروش کالاهای خارجی در بازارچه، وجود نمایشگاه و موزه صنایع دستی از جمله این شرایط و الزامات است.  

وی یادآور شد: در راستای ثبت جهانی این مجموعه، رئیس آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع دستی امسال با سفر به قزوین از بازارچه صنایع دستی سعدالسلطنه بازدید کرد و البته یک بازدید دیگر نیز برای تایید نهایی این شورا پیش‌بینی شده است.  

این مسئول گفت: در صورت ثبت این مجموعه، بازارچه صنایع دستی سعدالسلطنه قزوین نخستین بازارچه صنایع دستی در ایران و دنیا خواهد بود که به ثبت جهانی رسیده است.  

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قزوین افزود: ثبت جهانی بازارچه صنایع دستی سعدالسلطنه قزوین، تحول بزرگی در حوزه صنایع دستی و گردشگری قزوین ایجاد خواهد کرد.  

حصاری در ادامه از برپایی نمایشگاه صنایع دستی به مناسبت شب یلدا از ۲۶ تا ۳۰ آذر ماه در قزوین خبر داد و گفت: این نمایشگاه با ۳۰ غرفه با هدف حمایت از تولیدکنندگان صنایع دستی در مجتمع تجاری مهر و ماه راه‌اندازی خواهد شد.  

بازارچه سوغات و صنایع دستی سال ۹۲ در کاروانسرای سعدالسلطنه قزوین و پس از احیا و ساماندهی این مجموعه تاریخی، راه‌اندازی شد.  

در این بازارچه، فروشگاه‌ها و کارگاه‌های تولید صنایع دستی به وسعت ۳ هکتار در ۲۳۰ حجره انواع محصولات صنایع دستی را به فروش می‌رسانند.  

کد خبر 469999

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 9 =