رئیس سازمان ملی استاندارد با تاکید بر لزوم راه‌اندازی آزمایشگاه دائمی چای در لاهیجان، خاطرنشان کرد: سازمان ملی استاندارد آمادگی دارد با همکاری استانداری و بخش خصوصی سه آزمایشگاه مرجع برنج در رشت، چای در لاهیجان و زیتون در رودبار را راه‌اندازی کند.

زیتون

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از ایسنا،  نیره پیروزبخت در آیین بهره‌برداری از اداره استاندارد لاهیجان، سلامت و ایمنی را خط قرمز سازمان ملی استاندارد دانست و اظهار کرد: امروز اهمیت استاندارد برای همگان روشن است و جامعه نسبت به آن آگاهی دارد.

وی با بیان اینکه روزانه با انواع و اقسام کالاهای دارای استاندارد مواجه هستیم، افزود: نظام آفرینش خداوند نیز دارای استاندارد است و دخالت و تعرض انسان به محیط زیست و منابع طبیعی گاهی این استانداردها را از بین می‌برد.

رئیس سازمان ملی استاندارد کشور گیلان را یک استان حساس دانست و تصریح کرد: ایران سرزمینی پهناور است، به گونه‌ای که هر استان خاصیت خاص خودش را دارد لذا موقعیت جغرافیایی و آب و هوا و اقلیم گیلان را حساس می‌کند.

پیروزبخت برنج، چای و زیتون گیلان را در کشور و دنیا بی‌نظیر و شناخته شده دانست و عنوان کرد: وجود سازمان ملی استاندارد کمک می‌کند تا ظرفیت‌های استان‌ها شناسایی شود و خوشبختانه امروز یک کشاورزی نمونه در دنیا داریم و بسیاری از استانداردهای غذایی را تعیین می‌کنیم.

وی با بیان اینکه حمایت از کیان تولیدکنندگان اولویت استاندارد است، گفت: استانداردهای بین‌المللی ایران به واسطه تولیدکنندگان کشاورزی و صنعتی ما ایجاد و تبدیل به الگو شده است لذا استاندارد تنها برای یک سازمان اهمیت ندارد و آحاد جامعه بشری از آن بهره می‌برند.

رئیس سازمان ملی استاندارد، از کاهش اعتبارات این سازمان طی سال‌های گذشته خبر داد و یادآور شد: مجموعه همکاران سازمان استاندارد مدیریت جهادی را مد نظر قرار داده و اقدام به اتمام پروژه‌های عمرانی در کشور کرده‌اند که اداره استاندارد لاهیجان یکی از آنهاست.

وی با بیان این‌که دنیا باید مرجعیت استاندارد برنج و چای و زیتون را بشناسد، گفت: کلیه تولیدکنندگان و پژوهشگران این سه محصول باید در این مرجعیت باشند.

داریوش اشکانی‌پور، مدیرکل استاندارد گیلان نیز، با اشاره به آغاز عملیات احداث اداره استاندار لاهیجان در سال ۸۹، اظهار کرد: این اداره واحدهای تولیدی شرق گیلان را پوشش می‌دهد.

وی نشان استاندارد را یک نماد ملی دانست و یادآور شد: همان‌گونه که شاخص‌های استاندارد پیشرفت می‌کند، نظام جعل و تقلب نیز به‌روز می‌شود و این مسئله در نظارت‌های سطح بازار قابل مشاهده است.

مدیرکل استاندار گیلان خواستار همکاری واحدهای تولیدی در شناسایی محصولات غیر استاندارد و جعلی شد و اضافه کرد: باید بازار را از وجود محصولات غیراستاندارد پاک کنیم.

کد خبر 469706

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =