هواشناسی استان اصفهان از وجود دو مرکز تحقیقات هواشناسی کشاورزی در استان اصفهان خبر داد.

هواشناسي

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از مهر، حمیدرضا خورشیدی شامگاه سه‌شنبه در جمع تعدادی از صنعتگران و کشاورزان کاشان با بیان این‌که کاشان یک شهر باهویت و باریشه است، اظهار داشت: کمتر شهری در کشور پتانسیل و ظرفیت‌های کاشان را دارد.

وی با اشاره به استفاده علم هواشناسی کشاورزی بر توسعه کمی و کیفی محصولات کشاورزی ابراز داشت: در هواشناسی کشاورزی پارامترهایی همچون تاثیر آب و هوا بر رشد گیاه و افزایش کیفیت آن مورد مطالعه قرار می‌گیرد.

مدیرکل هواشناسی استان اصفهان با بیان اینکه تبادل اطلاعات در هواشناسی در سراسر دنیا بدون درنظر گرفتن مرزهای سیاسی انجام می‌شود، تصریح کرد: اطلاعات به دست امده از ایستگاه‌های هواشناسی در سراسر دنیا برای ایجاد و تهیه نقشه‌های هواشناسی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وجود ۳۸ مرکز تحقیقات هواشناسی کشاورزی در ایران

وی از مدنظر قرار گرفتن پارامترهای گیاه در علم هواشناسی کشاورزی علاوه بر پارامترهای جوی خبر داد و اذعان داشت: سال ۱۳۵۴ اولین ایستگاه هواشناسی کشاورزی در ایران تاسیس شد و در حال حاضر ۳۸ مرکز تحقیقات هواشناسی کشاورزی در سراسر کشور فعال هستند.

خورشیدی با اشاره به اینکه دو مرکز تحقیقات هواشناسی کشاورزی در استان اصفهان وجود دارد، خاطرنشان کرد: یکی از این مراکز در کبوترآباد وجود دارد که بر روی غلات متمرکز و دیگری در نجف آباد وجود دارد که بر روی انگور و بادام فعالیت تحقیقاتی انجام می‌دهد.

وی بیان داشت: در این ایستگاه‌های تحقیقاتی علاوه بر پارامترهای کشاورزی، پارامترهای خاک و رطوبت نیز محاسبه می‌شود.

اجرای طرح «تهک» در کشور از سال ۱۳۹۳

مدیرکل هواشناسی استان اصفهان از اجرای طرح «تهک» در کشور از سال ۱۳۹۳ خبر داد و افزود: هدف اصلی از اجرای این طرح تمرکز بر فعالیت‌های مورد نیاز برای محصولات کشاورزی اصلی هر منطقه است.

وی طرح «تهک» را مجموعه فعالیت‌هایی برای توسعه هواشناسی کاربردی دانست و اظهار داشت: امیدواریم با اجرای این طرح باعث افزایش کیفیت و تولید محصولات کشاورزی بومی هر منطقه شویم.

کد خبر 469400

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 5 =