عموی سالخورده رئیس جمهوری سوریه به اتهام اختلاس ۹۰ میلیون یورو از دارایی‌های مردم کشورش در پاریس محاکمه می‌شود.

رفعت اسد عموی بشار اسد

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از گاردین، رفعت الاسد ۸۲ ساله که عموی بشار الاسد و مقیم ازوپاست، متهم شده حدود ۹۰ میلیون یورو از دارایی‌های مردم سوریه را اختلاس و صرف خریدن ملک در اروپا کرده است. او که بین فرانسه و بریتانیا در رفت و آمد است، به دلایل پزشکی در دادگاه پاریس حضور نمی‌یابد و وکلای آقای اسد این موضوع را به آگاهی قاضی پرونده رسانده‌اند.

محاکمه آقای اسد یکی از پرونده‌های موسوم به دارایی‌های غیرقانونی است که در فرانسه رسیدگی می‌شود و متهمان اصلی آن خانواده‌های خارجی با شیوه زندگی پرخرج و اشرافی برخلاف زندگی دیگر شهروندان هستند. تئودورین اوبیانگ، پسر رئیس جمهوری گینه استوایی یکی از متهمان است که در جلسه دادگاه روز سه‌شنبه نسبت به حکم سه سال زندان سال ۲۰۱۷ اعتراض و درخواست تجدید نظر می‌کند.

پرونده اختلاس رفعت اسد از ۲۰۱۴ با شکایت سازمان‌های بین‌المللی ضدفساد به جریان افتاد. عموی رئیس جمهوری سوریه در ۱۹۸۴ پس از یک کودتای نافرجام علیه برادرش حافظ اسد (رئیس جمهوری وقت و پدر بشار اسد) از سوریه خارج و با چهار همسر و ۱۶ فرزندش در اروپا ساکن شد. حافظ اسد از ۱۹۷۱ تا ۲۰۰۰ رئیس جمهوری سوریه بود و برادرش رفعت تا ۱۹۹۸ سمت معاون رئیس جمهوری را یدک می‌کشید.

او بین سال‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۱ در خانه‌ای ۱۰ میلیون پوندی در بریتانیا زندگی می‌کرد اما گفته می‌شد این خانه و چند ملک دیگر را در لندن فروخته‌ است. از دارایی‌های رفعت اسد می‌توان به یک خانه سه هزار متری در پاریس، یک مزرعه پرورش اسب و ملکی در لیون اشاره کرد. بازرسان پرونده معتقدند پول خریدن این املاک از شرکت‌هایی در پاناما، لیختن‌شتاین و لوکزامبورگ به دست آمده است، او و خانواده‌اش صدها ملک در اسپانیا هم دارند که همکی توقیف شده‌اند.

رفعت اسد ادعا کرده پول‌هایش عمدتا از سوی اعضای خاندان سلطنتی عربستان سعودی تامین شده و خودش چندان درگیر کارهای تجاری نبوده است. او در سوئیس هم به اتهام دست داشتن در جنایت‌های جنگی بازجویی شده و همه اتهام‌ها را رد کرده است.

کد خبر 469001

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار