مدیر دفتر رودخانه‌ها و سواحل شرکت آب منطقه‌ای یزد گفت: تاکنون ۱۹ نقطه حادثه‌خیز در شهرستان تفت شناسایی شده که با توجه به شروع فصل بارش‌ها ضروری است دستگاه‌های ذیربط اقدامات لازم در این زمینه انجام دهند.  

مناطق پر خطر یزد

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، «محمدرضا عارف» در سومین جلسه شورای حفاظت منابع آب شهرستان تفت که با حضور جمعی از مسئولان استان و این شهرستان برگزار شد، به آزادسازی ۲۸ کیلومتر از حریم و بستر رودخانه ده‌بالا در سال جاری اشاره کرد و گفت: آزادسازی ۱۱۴ کیلومتر از حریم و بستر رودخانه طزرجان، بنادک سادات، منشاد و سانیج در آینده نزدیک از دیگر برنامه‌های شرکت آب منطقه‌ای یزد است که با اجرای آن و با توجه به آزادسازی انجام شده در رودخانه ده‌بالا، مجموعأ حدود۱۰۰ کیلومتر از رودخانه‌های حوزه شهرستان تفت رفع تصرف می‌شود.  

وی بر لزوم دریافت استعلام از شرکت آب منطقه‌ای برای هر گونه ساخت‌وساز در حریم و بستر رودخانه‌ها تاکید کرد و افزود: رعایت حریم رودخانه‌ها، موضوع مهمی است که دهیاران برای ساخت و سازها باید با اداره آب منطقه‌ای هماهنگ باشند.  

مدیر دفتر رودخانه‌ها و سواحل شرکت آب منطقه‌ای یزد همچنین در خصوص نقاط حادثه خیز این شهرستان اظهار کرد: تاکنون ۱۹ نقطه حادثه خیز در شهرستان تفت شناسایی شده که با توجه به شروع فصل بارش‌ها، ضروری است دستگاه‌های ذیربط اقدامات لازم در این زمینه انجام دهند.  

«محمدحسین زارع بیدکی» کارشناس محیط‌زیست و بهره‌برداری از پساب شرکت آب منطقه‌ای یزد نیز گفت: شهرستان تفت بر اساس موقعیت جغرافیایی منطقه یکی از محل‌های اصلی تغذیه سفره آب زیرزمینی دشت‌های یزد- اردکان، تفت- نصرآباد و دهشیر به شمار می‌رود، از این رو حفاظت کیفی و رعایت مسایل زیست‌محیطی در این شهرستان دارای اهمیت خاصی است.  

وی با اشاره به این‌که فاضلاب بیمارستان تفت باید تصفیه و سپس به شبکه فاضلاب تخلیه شود، تصریح کرد: این اقدام تاکنون صورت نگرفته و ضروری است که مقدمات لازم جهت جمع‌آوری، پیش تصفیه و اتصال به شبکه فاضلاب شهری صورت گیرد، همچنین انجام اقدامات لازم از سوی شرکت آبفا جهت توسعه شبکه جمع‌آوری فاضلاب در محدوده بیمارستان تفت بسیار حائز اهمیت است.  

زارع بیدکی با بیان این‌که زباله شهر تفت به صورت غیربهداشتی دفع می‌شود، گفت: آخرین تصمیم مسئولان، انتقال زباله‌های شهری و روستاهای شهرستان تفت به محل دفن زباله شهر یزد بوده است که لازم است هر چه سریع‌تر این موضوع پیگیری شود.  

وی همچنین بر لزوم رعایت حریم کیفی چاه‌های آب شرب تاکید و بیان نمود: هر گونه واگذاری در محدوده زون آب شرب ممنوع است و در این راستا باید ارگان‌های واگذارکننده زمین از رسم کروکی در محدوده زون آب شرب و حریم کیفی چاه‌های آب شرب جلوگیری به عمل آوردند.  

کد خبر 468776

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 17 =