رئیس دانشکده کشاوزی و منابع طبیعی دانشگاه محقق اردبیلی گفت: ایران سه برابر متوسط جهانی فرسایش خاک داشته و در این زمینه رتبه اول دنیا را دارد.

فرسایش خاک

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، دکتر اکبر قویدل یکشنبه ۱۷ آذر در همایش روز جهانی خاک در سالن بصیرت دانشگاه محقق اردبیلی در استان اردبیل افزود: بر اساس بررسی‌های صورت گرفته در کشور ما هر سال ۱۷ تن خاک در هر هکتار فرسایش می شود که در مجموع ۲ میلیارد تن خاک فرسایش می‌شود.

وی با بیان اینکه حفاظت خاک و آب از اصولی‌ترین پایه های توسعه پایدار است، اظهار داشت: فرسایش خاک بطور میانگین هر سال ۵۶ میلیارد دلار به اقتصاد کشور ضرر می رساند.

قویدل با اشاره به اینکه فرسایش خاک عواقب جبران ناپذیری از نظر اقتصادی، اجتماعی و سیاسی برای کشور دارد، بیان کرد: در معرض خطر قرار گرفتن امنیت غذایی جامعه از جمله عواقب فرسایش خاک است.

رئیس دانشکده کشاوزی و منابع طبیعی دانشگاه محقق اردبیلی با اشاره به اینکه بیش از ۹۵ درصد نیاز غذایی بشر از خاک تامین می‌شود افزود: هدر رفت و فرسایش خاک به این سادگی قابل جبران نیست و با اینکه فرسایش خاک یک فرآیند طبیعی است اما فعالیت‌های انسانی باعث تشدید فرسایش خاک می‌شود.

وی گفت: با اینکه حفاظت از خاک وظیفه تمامی آحاد مردم جامعه است ولی مسئولان و متولیان باید با برنامه‌ریزی‌های دقیق و علمی در کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت برای حل این مشکل قدم‌های اساسی بردارند.

کد خبر 468566

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =