مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان گفت:عملیات مرمت جدید بر روی برخی تزئینات و مهرهای گچی‌ ایوان شرقی مسجد جامع اصفهان انجام می‌شود.

مسجد جامع اصفهان

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، فریدون الله‌یاری مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان با اشاره به آغاز آخرین مرحله از عملیات مرمت ایوان شرقی مسجد عتیق اصفهان اظهار داشت: کار مرمت کاشی‌کاری ایوان مدت‌ها قبل به پایان رسیده بود و این عملیات مرمت جدید بر روی برخی تزئینات و مهرهای گچی که جزو گچ‌بری‌های فاخر دوره ایلخانی هستند، انجام می‌شود.

او افزود: به دلیل جلوه هنری و ارزش بالایی که این تزئینات و گچ‌بری‌ها دارند، نیاز به مرمت این قسمت از مسجد عتیق احساس می‌شد که با همکاری استادکاران بخش امانی میراث فرهنگی، در نظر داریم کار مرمت را تا عید نوروز به سرانجام برسانیم.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان با بیان اینکه ممکن است کار مرمت به دلیل برخی موانع به تأخیر بیفتد، گفت: برخی موانع طبیعی مانند بارش‌ها و برودت شدید هوا و همچنین موانع دیگر مانند برداشتن پوشش‌های شیشه‌ای که برای حفاظت از آسیب‌های انسانی بر روی تزئینات کشیده شده بود، سبب شدند کار مرمت کمی با کندی پیش برود، اما از آنجایی که استادکاران واحد امانی اداره کل، انجام این مرمت را به عهده گرفتند، سعی می‌کنیم هرچه زودتر کمبودها را جبران کنیم و در موعد مقرر به معرض نمایش بگذاریم.

او افزود: از آنجایی که نیازی به خریداری مصالح جدید نیست و استادکاران ما در حال مرمت این بنا هستند، بودجه چندان زیادی نیاز ندارد و طبق برآوردها، مرمت ایوان با ۲۰۰ میلیون ریال نیز قابل انجام است که عمده این هزینه صرف کارمزد استادکاران می‌شود.

مسجد جامع یا مسجد عتیق اصفهان یکی از کهن‌ترین مساجد جامع ایران در دوره اسلامی است که بیش از ۱۲۸۰ سال قدمت دارد.

کد خبر 468558

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =