وزیر راه و شهرسازی در بازدید از بندر چابهار در سیستان ‌و بلوچستان گفت: فاز نخست طرح توسعه بندر شهید بهشتی چابهار به بهره‌برداری رسیده است و عملا از یک بندر استاندارد، مجهز، با کیفیت و تجهیزات به‌روز با ظرفیت ۸/۵ میلیون تن بهره‌مند هستیم.

چابهار

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از گروه ایرانشهر، محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی با بیان این‌که مجموع ظرفیت بندر شهید بهشتی و شهید کلانتری به ۱۱ میلیون تن خواهد رسید، افزود: این یکی از اهدافی است که برای توسعه سواحل مکران الزامی بوده است.

به گفته وی، همچنین ۲۰۳ هکتار استحصال در فاز نخست طرح توسعه بندر چابهار انجام شده است و با اجرای فاز ۲، ظرفیت این بندر به حدود ۳۵ میلیون تن درمجموع اعم از اسکله‌های نفتی، فله و کانتینری خواهد رسید.

وی با بیان این‌که بعد از بهره‌برداری از اسکله‌های جدید و پهلوگیری بزرگ‌ترین کشتی‌های کانتینری در این بندر ایران در تراز کشورهای دارای بنادر پیشرفته قرار خواهد گرفت، اظهار کرد: بندر چابهار نیاز به ذخیره انبار و سیلو دارد. به همین دلیل، عملیات ساخت ۲ پروژه جدید در این بندر آغاز شده است.

عملیات ساخت شبکه معابر و تاسیسات زیربنایی شامل پست‌های برق، آب، مخابرات انجام و همچنین یک سیلوی ۱۰۰ هزارتنی غلات ایجاد می‌شود تا بتوان با سامانه مکش اتوماتیک غلات فله، عملیات تخلیه و بارگیری را انجام داد.

وزیر راه و شهرسازی افزود: نقشه پروژه بزرگراه نیز به عنوان نیاز مبرم مردم چابهار در دست اجراست و قرارداد این طرح ابلاغ شده و به‌زودی عملیات اجرایی آن آغاز می‌شود.

اسلامی با اشاره به ایجاد مدرن‌ترین پایانه مسافربری دریایی کشور در چابهار، اضافه کرد: تاکید بر این است که مسافرت دریایی تسهیل و تسریع شود، زیرا با ظرفیت موجود، می‌توان بین بنادر ایران و کشورهای همسایه مسافرت دریایی داشت.

کد خبر 468435

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 4 =