نُه قطعه از سفال‌ها قلعه تاریخی صلصال تالش در گیلان شامل خمره‌های بزرگ، بشقاب‌های لعاب دار، کوزه‌ها و... را مرمت و تحویل موزه رشت شدند که در فرصت مناسب در نمایشگاه باستان‌شناسی در محل موزه رشت در معرض دید عموم قرار خواهند گرفت.

قلعه تاریخی صلصال

به‌گزارش همشهریآنلاین به نقل از مرکز روابط‌عمومی و اطلاع‌رسانی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گیلان، شهرود امیرانتخابی ضمن اعلام این خبر افزود: «کاوش‌های باستان‌شناسی داخل قلعه صلصال توسط کارشناسان معاونت میراث فرهنگی در طی سال‌های گذشته به سرپرستی دکتر میرصالحی انجام شده بود که منجر به شناسایی تعداد نُه قطعه سفال بصورت خرد شده گردید که نیاز به مرمت داشتند.

در این راستا به همت کارشناس فنی اداره کل به همراه پژوهشگران بخش خصوصی موفق شدند تمامی نُه قطعه سفال شامل خمره‌های بزرگ، بشقاب‌های لعاب دار، کوزه‌ها و... را مرمت و تحویل موزه رشت نمایند که در فرصت مناسب در نمایشگاه باستان‌شناسی در محل موزه رشت در معرض دید عموم قرار خواهند گرفت.»

مدیرکل میراث فرهنگی استان گیلان ادامه داد: «در راستای مرمت و ساماندهی محوطه بیرونی، احداث پله‌ها و... قلعه مذکور تاکنون بیش از ششصد میلیون تومان از سوی شهرداری لیسار و با نظارت بخش فنی معاونت میراث فرهنگی استان گیلان هزینه شده است.»

وی ضمن تقدیر و تشکر از مردم و مسئولین شهر لیسار بابت همراهی و همدلی در طرح بازنگری حریم لیسار گفت: «بازنگری حریم قلعه تعیین گردیده و برای ثبت حریم به شورای ثبت حریم وزارتخانه میراث فرهنگی ارسال شده است.» همچنین امیرانتخابی گفت: «از مردم منطقه و دلسوزان به مواریث فرهنگی تاریخی خواست تا نسبت به حفاظت و حراست قلعه صلصال لیسار نهایت تلاش وهمدلی را بکار گیرند.»

گفتنی است قلعه صلصال یکی از مناطق گردشگری استان گیلان است که در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است. بخش های از این قلعه تاریخی در فواصل سال‌های ۱۳۹۷-۱۳۹۸ مورد مرمت قرار گرفته است، گرچه ریشه های گیاهان در لابه لای آجر ها موجب آسیب‌های جدی به این قلعه تاریخی گردیده است اما خوشبختانه با گیاه‌زدایی که در طی دو سال گذشته انجام شد موجب ریشه‌کنی این درختان گردید.

کد خبر 467868

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =