معاون سیاسی وزیر امور خارجه که به چین سفر کرده گفت: با وجود شوک‌هایی که بعد از خروج آمریکا از برجام به روابط اقتصادی ما با شرکای اقتصادی وارد شد، این شوک‌ها اکنون فرونشسته و ساز و کارهای تازه در روابط با کشورهای شریک خود به ویژه چین داریم.

عراقچي

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، سیدعباس عراقچی صبح روز شنبه در بدو ورود به چین در فرودگاه پکن در جمع خبرنگاران افزود: روش‌های نوینی پیدا شده و در حال بازگشت به یک شرایط باثبات اقتصادی در روابط با چین هستیم، ولی لازم است موانع را رفع کنیم و روابط اقتصادی دو کشور را به سطح بالاتری ارتقا دهیم.

وی با اشاره به اینکه این سفر به دعوت همتای چینی و با هدف ادامه مشورت‌های سیاسی بین دو کشور در خصوص برجام صورت گرفته است افزود: از ابتدای مذاکرات برجام، به طور مستمر نشست های مشورتی و تبادل نظر با دوستانمان در چین و روسیه برگزار شده و این سفر هم در ادامه این مشورت ها است که طی امروز و فردا در پکن انجام خواهد شد.

عراقچی از برجام به عنوان یک موضوع جدی در عرصه بین المللی نام برد و گفت: به دلیل  انجام نشدن تعهدات کشورهای باقی مانده در برجام بعد از خروج آمریکا، برجام وضعیت مناسبی ندارد و جمهوری اسلامی ایران از منافعی که باید در قبال برجام منتفع شود برخوردار نیست. بعد از آغاز روند کاهش تدریجی تعهدات ایران در برجام، وضعیت این توافق در شرایطی است که اقتضا می کند مشورت‌های جدیتر و نزدیک‌تری با دوستانمان داشته باشیم.

معاون سیاسی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه از ابتدا با چین در مورد برجام تماس نزدیک بودیم تصریح کرد روز جمعه آینده نیز کمیسیون مشترک برجام طبق برنامه از پیش تعین شده برگزار می شود لذا لازم بود قبل از این کمیسیون، دستور کار این نشست را با همکارانمان در وزارت امور خارجه چین مرور و تلاش کنیم مواضع نزدیکتری در این کمیسیون داشته باشیم.

او گفت: اگرچه در این سفر موضوعات مختلفی در زمینه روابط دو جانبه بحث می شود، اما محور این مذاکرات برجام است، ولی طبیعی است بقیه ابعاد همکاری های دو کشور به ویژه همکاری های بین‌المللی و مسایل دو جانبه نیز مورد بحث قرار خواهد گرفت.

نشست مشورتی معاون سیاسی وزارت امور خارجه ایران با همتای چینی خود در مورد برجام، فردا یکشنبه در وزارت امور خارجه چین در پکن برگزار می شود در این نشست همچنین قرار است در مورد نشست کمیسیون مشترک برجام که هفته آینده در وین برگزار می شود رایزنی شود. در کمیسیون مشترک برجام که قرار است در سطح معاونان وزیر برگزار شود آخرین تحولات مربوط به اجرای برجام از جمله اقدامات ایران برای توازن‌بخشی به تکالیفش از سوی آنها مطرح و اقدامات آنها نیز در انجام تعهداتشان بررسی می‌شود.

کد خبر 466519

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار