رئیس بنیاد مسکن سلماس گفت: در حال حاضر از ۱۵۳ روستای این شهرستان، ۱۳۶ روستا با پوشش ۸۹ درصدی دارای طرح‌هادی است.  

سلماس

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، حسین جعفری امروز چهارشنبه ۶ آذر در گفت و گو با ایرنا افزود: طرح‌هادی روستایی همچنین تاکنون در بیش از ۳۷ روستای بالای ۲۰ خانوار این شهرستان اجرا شده است.  

وی تاکید کرد: طرح‌هادی روستایی از جمله اقدامات موثر دولت در توسعه و عمران زیربنایی روستاها و کاهش مهاجرت به شهرهاست و باید مورد توجه قرار گیرد.  

وی بیان کرد: اجرای سنگ فرش و آسفالت، احداث پیاده‌راه و اصلاح شبکه معابر، احداث سیل‌بند، آماده‌سازی اراضی پیش‌بینی شده برای گسترش روستا و تکمیل شبکه دفع فاضلاب از اقداماتی است که در قالب طرح‌هادی در روستاهای بالای ۲۰ خانوار انجام می‌شود.  

وی اضافه کرد: طرح‌هادی روستایی برای ساماندهی و اصلاح بافت موجود، نحوه استفاده از زمین برای عملکردهای مختلف از جمله مسکونی، تولیدی، تجاری و کشاورزی، ساماندهی تاسیسات، تجهیزات عمومی روستایی اجرا می‌شود.  

رئیس بنیاد مسکن سلماس بیان کرد: اصلاح و بازگشایی معابر، جدول‌گذاری، آسفالت و سنگ فرش معابر، ساماندهی فضای سبز و ایجاد محل بازی کودکان از دیگر اهداف اجرای طرح‌هادی است.  

جعفری ادامه داد: همچنین با اجرای طرح آسفالت مسیرهای روستایی بیش از ۳۷۴ هزار مترمربع از معابر ۲۳ روستای شهرستان سلماس آسفالت شد و مردم از مسیر مناسب برای رفت و آمد برخوردار شدند.  

وی گفت: با اشاره به عملیات ایمن‌سازی در روستاهای شهرستان نیز گفت: ساخت مسکن ایمن از راهکارهای مهم مقابله با سوانح است و باید با تشویق روستاییان و ترویج ایمن‌سازی در روستاها این امر گسترش پیدا کند.  

وی اضافه کرد: تاکنون بیش از پنج هزار و ۵۵۰ واحد روستایی در این شهرستان مقاوم سازی شده و برای ۱۰ هزار و ۹۵۰ واحد مسکونی اسناد مالکیت صادر شده است.  

وی تاکید کرد: در راستای تشویق روستاییان تسهیلات مقاوم‌سازی و بهسازی مسکن‌های روستایی به ۴۰۰ میلیون ریال افزایش یافته‌است.  

شهرستان سلماس با ۱۵۳ روستا در ۲ بخش مرکزی و کوهسار در شمال آذربایجان‌غربی واقع شده است.  

۲ هزار و ۷۲۵ روستای دارای سکنه در آذربایجان‌غربی وجود دارد که ۲ هزار و ۲۰۰ روستا از این تعداد دارای جمعیت بالای ۲۰ خانوار بوده و نقشه طرح‌هادی در همه این روستاها اجرا شده است؛ طرح‌هادی روستایی با هدف ایجاد تسهیلات لازم جهت بهبود مسکن روستاییان، هدایت فیزیکی روستاها و تامین عادلانه امکانات انجام می‌گیرد.  

پایه چنین طرح‌هایی در کشور از سال ۱۳۶۲ هجری شمسی و تحت عنوان روان‌بخشی روستاها در یکی از نقاط روستایی شهرستان شهرکرد و توسط وزیر مسکن و شهرسازی وقت به اجرا گذاشته شد و در سال‌های بعد به خصوص از سال ۱۳۶۶ هجری شمسی توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با جدیت تمام پیگیری شد؛ تجدید حیات و هدایت روستاها از ابعاد کالبدی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی از جمله اهداف مورد نظر در این طرح‌هاست.  

کد خبر 466037

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =