نماینده مردم شهرستان‌های کهگیلویه، بهمئی، چرام و لنده گفت: مطالعات اولیه احداث سد مارون ۲ یا آبریز بر روی رودخانه مارون به پایان رسید.

مارون

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، عدل هاشمی‌پور روز چهارشنبه ششم آذرماه با اشاره به تأکید وزیر نیرو بر آغاز عملیات احداث سد مارون ۲ معروف به آبریز در دولت تدبیرو امید اظهار داشت: این طرح دارای کد ملی و با تکمیل مطالعات نهایی به زودی وارد فاز اجرایی خواهد شد.

وی بیان کرد: ۴۰۰ میلیارد ریال نیز برای احداث جاده دسترسی به تاج سد تخصیص داده شده است.هاشمی پور اضافه کرد: مناقصه احداث جاده دسترسی به زودی نیز برای برگزار خواهد شد.

وی گفت: در این طرح آب بصورت ثقلی از یک تونل به طول چهار هزار ۹۰۰ متر به لوله‌هایی به طول هفت هزارو ۴۰۰ متر انتقال و با احداث تونلی به طول شش هزارو ۴۵۰ متر آب به دشت‌های کهگیلویه و چرام خواهد رسید.

هاشمی پور ارتفاع این سد را ۱۵۰ متر و بصورت آر سی سی اعلام کرد.

وی بیان کرد: بر اساس تخصیص وزارت نیرو ۱۵۰ میلیون متر مکعب آب از این سد به دشت‌های کهگیلویه و چرام منتقل خواهد شد.

هاشمی پور گفت: سد آبریز که برای آبیاری بیش از ۳۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی شهرستان‌های کهگیلویه و چرام پیش بینی شده شکوفایی و توسعه بخش کشاورزی در این مناطق را در پی خواهد داشت.

وی اضافه کرد: سد آبریز با توجه به تولید ۲۸ هزار مگاوات برق هم برای دولت و هم برای مردم منطقه سودآوری زیادی دارد.

سد آبریز در محدوده روستای آبریز در شمال شرقی کهگیلویه احداث می‌شود.

با اجرای این طرح بیش از ۳۰ هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی در ۲ شهرستان کهگیلویه و چرام به شبکه‌های نوین آبیاری مجهز خواهد شد.

بیش از ۲۰۰ هزار نفر از جمعیت حدود ۷۲۰ هزار نفری کهگیلویه و بویراحمد در ۲ شهرستان کهگیلویه و چرام ساکن هستند و بخش کمی از حدود ۷۰هزار هکتار زمینهای کشاورزی این مناطق آبی است.
 

کد خبر 465918

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

وبگردی