مجموع نظرات: ۰
دوشنبه ۴ آذر ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۱
۰ نفر

سرپرست معاونت بهداشت علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه طی ۱۵ سال گذشته رشد سرطان روده بزرگ دو برابر شده است، گفت: نیازمند اصلاح سبک زندگی در حوزه تغذیه از جمله کاهش مصرف نمک، تحرک کافی، کاهش وزن، مدیریت استرس و عدم مصرف دخانیات هستیم.

سرطان روده بزرگ

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، فردین مهرابیان در کارگروه اجتماعی، فرهنگی، سلامت، زنان و خانواده استانداری گیلان، ۸۲ درصد مرگ و میرها را ناشی از بیماری‌های غیر واگیر و ۱۲ درصد را ناشی از سوانح و حوادث دانست و اظهار کرد: ۷۵ درصد از ۸۲ درصد به ترتیب مربوط به بیماری‌های قلبی و عروقی، سرطان‌ها، دیابت و بیماری‌های مزمن تنفسی است.

وی با اشاره به وضعیت استان گیلان در بیماری‌های واگیر و غیر واگیر، افزود: بنا بر آخرین گزارش مربوط به برنامه ملی ثبت سرطان در کشور، ۱۰۹ هزار و ۶۷۳ مورد جدید سرطان داشتیم که سهم گیلان ۴۶۰۹ مورد بوده، یعنی ۴.۲ درصد سرطان‌ها مربوط به گیلان است.

سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان، ۵۵ درصد سرطان‌ها را در مردان و ۴۵ درصد را در زنان دانست و تصریح کرد: در دنیا نیز امید به زندگی در بانوان بیشتر از مردان است.

مهرابیان، سرطان‌های پستان، معده، پروستات، روده بزرگ و پوست را از جمله شایع‌ترین سرطان‌ها در گیلان دانست و تصریح کرد: سرطان‌های معده، روده بزرگ و پروستات در مردان و سرطان‌های پستان، روده بزرگ، تیروئید و معده در زنان شایع‌تر است. متاسفانه طی ۱۵ سال گذشته رشد سرطان روده بزرگ دو برابر شده که گیلان رتبه ۱۴ را دارد.

وی نرخ رشد جمعیت را جزو دغدغه‌های مقام معظم رهبری دانست و گفت: گیلان جزو استان‌های سالمند کشور و کمترین نرخ رشد جمعیت را دارد.

مهرابیان با بیان اینکه ۸.۹ درصد جمعیت استان بالای ۶۵ سال هستند، ادامه داد: در استان توازن جمعیتی وجود ندارد و نرخ باروری در کشور ۱.۸ درصد و در گیلان ۱.۳ درصد است.

سرپرست معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به رتبه بالای استان در نرخ اضافه وزن و چاقی، خاطرنشان کرد: گیلان در سرطان معده مردان رتبه هشت، سرطان مثابه مردان رتبه هفت، سرطان پستان زنان رتبه ۱۲ و سرطان تیروئید زنان رتبه شش را دارد لذا نیازمند اصلاح سبک زندگی در حوزه تغذیه از جمله کاهش مصرف نمک، تحرک کافی، کاهش وزن، مدیریت استرس و عدم مصرف دخانیات هستیم.

وی با اشاره به رابطه معنادار فرزندآوری با سرطان پستان، عنوان کرد: براساس تحقیقات گرایش به باروری و شیردهی در مادر سرطان پستان را کاهش می‌دهد.

مهرابیان دیابت را یک بیماری غیر واگیر شایع در دنیا دانست و اضافه کرد: سن، چاقی، کم‌تحرکی، تغذیه نامناسب، فشار خون و کلسترول از جمله عوامل اثرگذار بر دیابت است.

سرپرست معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی گیلان شیوع دیابت در جهان را ۱۰ درصد، در ایران را ۱۱ درصد و در گیلان را ۱۳ درصد دانست و متذکر شد: این بیماری که فشار خون و سکته‌های مغزی و قلبی را افزایش می‌دهد، به دو دسته دیابت وابسته به انسولین و دیابت غیر وابسته به انسولین تقسیم می‌شود که ۹۰ درصد نوع دوم است.

وی با بیان اینکه همه ساله با شروع فصل سرما با شیوع آنفلوآنزا مواجه هستیم، اظهار کرد: آنفلوآنزا یک بیماری ویروسی و واگیردار است که رعایت نکات بهداشتی مانند شستو شوی دست و صورت از بروز آن جلوگیری می‌کند. از ابتدای امسال تاکنون ۱۳۲۲ مورد آنفلوآنزای سرپایی، ۳۵۱ مورد شدید منجر به بستری، ۲۱ مورد مثبت و ۳ مورد فوتی(لنگرود و رشت) داشتیم، البته فوتی‌ها مربوط به بیماری‌های زمینه‌ای است. سال گذشته ۱۴۹۶ مورد آنفولانزای شدید منجر به بستری، ۱۳۷ مورد مثبت و ۹ مورد فوتی(آستارا، تالش، رضوانشهر، رشت، صومعه‌سرا و لنگرود) داشتیم.

مهرابیان با بیان اینکه مشکل تامین کپسول آنفلوآنزا در گیلان وجود ندارد، گفت: این دارو تنها برای زنان باردار و بیماران بستری در «ICU» استفاده می‌شود.

این مقام مسئول تزریق خون و فراورده‌های آلوده، تزریق سرنگ آلوده، تماس‌های جنسی مشکوک و پرخطر و از مادر به فرزند را از جمله راه‌های انتقال ویروس «HIV» دانست و یادآور شد: بیماری ایدز از طریق ظروف مشترک، تنفس، دست دادن و استخر و حمام منتقل نمی‌شود لذا چهار کلینیک مشاوره در رشت و آستارا و انزلی و لاهیجان داریم و تاکنون ۳۹۴ بیمار شناسایی شده و از این تعداد ۱۱۸ نفر فوت کرده‌اند.

وی ۱۷ درصد مبتلایان را زنان و ۷۳ درصد را مردان دانست و خاطرنشان کرد: رفتارهای جنسی پرخطر و معتادان تزریقی بیشترین شیوع ایدز در گیلان را دارند. همچنین ۹۸ درصد مبتلایان تحصیلات زیر دیپلم دارند که نشان‌دهنده ناآگاهی نسبت به این بیماری و راه‌های انتقال آن است.

مهرابیان از پشه «ایدس» نام برد و اضافه کرد: این پشه سه بیماری تب دنگی، زیکا و چیکونگونیا را ایجاد می‌کند. البته هنوز در ایران مشاهده نشده، اما در مرزها وجود دارد و به سرعت در حال گسترش است.

کد خبر 465400
منبع: ایسنا

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار