اتحادیه اروپا در واکنش به تصمیم دولت ترامپ درباره شهرک‌سازی رژیم صهیونیستی در کرانه باختری، اعلام کرد این اتحادیه همچنان شهرک‌سازی در سرزمین‌های اشغالی را غیرقانونی می‌داند.

شهرك سازي رژيم صهيونيستي

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از ایرنا، فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بامداد سه‌شنبه ۲۸ آبان در بیانیه‌ای گفت: موضع اتحادیه اروپا درباره سیاست شهرک‌سازی اسرائیل در سرزمین‌های اشغالی فلسطین واضح است و بدون تغییر باقی می‌ماند: "همه فعالیت‌های شهرک‌سازی براساس حقوق بین‌الملل غیرقانونی است و امکان راه حل دو دولت و چشم‌انداز صلح پایدار را آن‌گونه که در قطعنامه ۲۳۳۴ شورای امنیت سازمان ملل متحد تاکید شده، از بین می‌برد. "

موگرینی در این بیانیه که در تارنمای رسمی اتحادیه اروپا منتشر شد، افزود: اتحادیه اروپا از اسرائیل می‌خواهد که در راستای وظایف بین‌المللی خود به عنوان یک قدرت اشغالگر به همه فعالیت‌های شهرک‌سازی پایان دهد.

او  تاکید کرد: اتحادیه اروپا به حمایت از ازسرگیری روندی معنادار در جهت مذاکره برای راه حل دو دولت که تنها راه ممکن و واقع‌بینانه برای تحقق اهداف دو طرف است، ادامه می‌دهد.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا دوشنبه‌شب اعلام کرد که دولت دونالد ترامپ سیاست اتخاذشده در دوره باراک اوباما، رئیس‌جمهوری پیشین این کشور در قبال شهرک‌سازی‌های رژیم صهیونیستی را تغییر می‌دهد.

او تصریح کرد: بیانیه‌های دولتی ایالات متحده درباره فعالیت‌های شهرک‌سازی در کرانه باختری در دهه‌های گذشته ناهماهنگ بوده است.

وزیر خارجه آمریکا گفت که وزارت خارجه وقت کشورش در سال ۱۹۷۸ شهرک‌سازی‌های رژیم صهیونیستی را نامنطبق با قوانین بین‌المللی اعلام کرد، اما در سال ۱۹۸۱ رونالد ریگان رئیس‌جمهوری وقت آمریکا با این سیاست مخالفت کرد.

به گفته پمپئو، دولت‌های بعدی آمریکا نیز این‌گونه نتیجه‌گیری کردند که شهرک‌سازی‌های نامحدود رژیم صهیونیستی در کرانه باختری مانع صلح خواهد بود، اما آن را متناقض با حقوق بین‌الملل ندانستند. اما در دسامبر سال ۲۰۱۶ جان کری، وزیر دولت اوباما در آخرین روزهای کاری این دولت، این رویکرد را تغییر داد و غیرقانونی بودن شهرک‌سازی‌ها را به صورت علنی اعلام کرد.

پمپئو تاکید کرد که دولت ترامپ "پس از مطالعه دقیق مباحث حقوقی همه طرف‌ها" اعلام می‌کند که شهرک‌سازی رژیم صهیونیستی در کرانه باختری با قوانین بین‌المللی ناسازگار نیست.

کد خبر 464068

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 13 =