نخست وزیر رژیم صهیونیستی هم‌زمان با انتشار اخباری مبنی بر پیشرفت مذاکرات میان رئیس حزب آبی– سفید و رئیس حزب «اسرائیل خانه ما» برای تشکیل کابینه، هشدار داد که تشکیل کابینه با ائتلاف مشترک احزاب عربی، کاری خطرناک است.

نتانياهو

به گزارش همشهری‌آنلاین از ایرنا به نقل از  یدیعوت آحارونوت، دو حزب آبی–سفید و اسرائیل خانه در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند که پیشرفت بزرگی میان این دو حزب در خصوص مسائل اصلی به ویژه دو مسأله دین و دولت انجام شده‌است.

در این بیانیه آمده است که اعضای این دو حزب دوشنبه ۲۷ آبان نیز به مذاکرات خود در خصوص تشکیل کابینه ائتلافی ادامه می دهند.

بر اساس این گزارش، با انتشار این اخبار نتانیاهو در کنفرانس حزب لیکود در تل آویو که خود ریاست آن را بر عهده دارد، گانتس را متهم کرد که تلاش می‌کند تا کابینه اقلیتی با ائتلاف احزاب عربی تشکیل دهد.

او افزود: دولت اقلیت مورد حمایت ائتلاف مشترک احزاب عربی خطر بزرگی است. ما نه انتخابات دیگری می خواهیم و نه دولتی که به عرب‌ها تکیه کند.

نتانیاهو تلاش می‌کند تا جایی که می‌تواند تمامی اعضا و نمایندگان کنست از حزب لیکود را علیه رهبر حزب آبی و سفید بسیج کند و مانع از تشکیل دولت ائتلافی با حمایت از فهرست مشترک احزاب عرب ساکن سرزمین‌های اشغالی شود.

فهرست مشترک احزاب عرب که شامل ائتلاف چهار حزب قدرتمند "جبهه دموکراتیک برای صلح و مساوات (هدش) "، "تجمع دموکراتیک ملی (بلد) "، "فهرست اعراب متحد" و "جنبش عربی تغییر (تعال) " است، در انتخابات اخیر کنست توانست ۱۳ کرسی از ۱۲۰ کرسی را به خود اختصاص دهد.

نتانیاهو از روز شنبه و تنها سه روز مانده تا پایان مهلت بنی گانتس برای تشکیل کابینه کارزاری تبلیغاتی علیه او به راه انداخته است.

این در حالی است که گانتس با ائتلاف اسرائیل خانه ما، حزب لیبرمن نیز نمی‌تواند تشکیل کابینه دهد، چرا که شمار کرسی‌های دو حزب تنها به ۴۱ کرسی خواهد رسید، درحالی که تشکیل کابینه نیازمند آن است که حزب پیروز ۶۱ کرسی یعنی نصف به اضافه یک را به دست آورد، به همین دلیل دست به دامان احزاب مشترک عرب شده است.

در بیست و دومین انتخابات کنست که ۱۷ سپتامبر (۲۶ شهریور) برگزار شد، ائتلاف "آبی و سفید" به رهبری گانتس، ۳۳ کرسی را کسب کرد و حزب یسرائیل بیتنو  هشت کرسی را به دست آورد.

گانتس دو روز دیگر فرصت دارد تا دولت ائتلافی با دیگر احزاب را تشکیل دهد، او اول آبان ماه و پس از شکست دوباره نتانیاهو در تشکیل کابینه، از سوی "رووین ریولین" رئیس رژیم صهیونیستی مأمور تشکیل کابینه شد.

در صورت ناکامی گانتس برای همراه کردن دیگر احزاب در تشکیل کابینه، باید  برای سومین بار در سال جاری میلادی، انتخابات زودهنگام برگزار شود.

کد خبر 463773

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =