دولت موقت بولیوی و نمایندگان حزب اوو مورالس رئیس جمهور مستعفی این کشور اواخر برای برگزاری انتخابات جدید به توافق رسیدند.

مجلس بوليوي

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از یورونیوز، در جلسه عصر روز پنجشنبه ۱۴ نوامبر (۲۳ آبان) سنای بولیوی، رئیس جدید سنا که عضو حزب جنبش سوسیالیسم مورالس است، گفت که برای همکاری در راستای برگزاری انتخابات جدید پس از هفته‌ها اعتراض و خشونت توافق حاصل شده است.

مونیکا اوا کوپا مورگا همچنین افزود: «امروز یک روز تاریخی است که توانستیم بین مخالفان و دولت برای برگزاری سریعتر انتخابات به توافق برسیم تا کشورمان را آرام کنیم و فراتر از همه از دموکراسی دفاع کنیم.

وی همچنین از نیروهای امنیتی بولیوی که در خیابان‌ها با هواداران مورالس و گروه‌های بومی کشور روبرو می‌شوند خواست که با آن‌ها با احترام رفتار کنند. او تاکید کرد: «بگذارید از رنگ‌ها و مواضع تندرو خلاص شویم. آنچه کشور ما در حال حاضر به آن نیاز دارد صلح است. »

جنینه آنی‌یس، رئیس جمهور موقت بولیوی که روز سه‌شنبه پس از استعفای مورالس خود را رئیس دولت انتقالی نامید نیز تأکید کرد که می‌خواهد روابط با حزب مورالس را اصلاح کند. وی با این حال افزود که از حضور مورالس در انتخابات استقبال نمی‌کند.

جنینه آنی‌یس روز گذشته در یک نشست خبری تاکید کرد: «اوو مورالس صلاحیت نامزدی برای دوره چهارم را ندارد. » وی همچنین اضافه کرد که «ضربات» وارده به کشور به این دلیل است که مورالس مخالف ایجاد محدودیت در دوره‌های ریاست جمهوری بود.

وی تصریح کرد از حضور حزب جنبش سوسیالیسم [حزب مورالس] که در کنگره دارای اکثریت است، در انتخابات استقبال می‌کند. رئیس جمهوری موقت بولیوی افزود: «این حزب باید دنبال یک نامزد باشد. »

خانم آنی‌یس تاریخ دقیقی را برای انتخابات مشخص نکرده است گرچه پیش از این، پس از معرفی خود به این سمت گفته بود رئیس جمهوری جدید باید تا تاریخ ۲۲ ژانویه مشخص می‌شود.

طبق قانون اساسی بولیوی، انتخابات ریاست جمهوری باید ظرف ۹۰ روز پس از استعفای رئیس دولت برگزار شود.

اوو مورالس، رئیس جمهور چپگرای بولیوی در پی چند هفته اعتراض به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری، هفته گذشته کناره گیری کرد. معترضان وی را متهم می‌کنند که با تقلب در این انتخابات پیروز شده است اما وی پس از انتخابات ۲۸ مهر، مدعی شد که مخالفان در حال برنامه‌ریزی برای یک کودتا علیه وی بودند. مورالس بیش از ۱۴ سال در قدرت بود.

آقای مورالس پس از استعفا از ترس جانش به مکزیک پناهنده شد. او ۲۱ آبان پس از یک سفر ۱۶ ساعته و به محض پیاده شدن از هواپیمای متعلق به نیروی هوایی ارتش مکزیک در مکزیکوسیتی گفته بود که قربانی یک کودتا شده است.

طبق آخرین گزارش دادستانی بولیوی در روز چهارشنبه، در خشونت‌های پس از انتخابات در این کشور تاکنون ۱۰ نفر کشته شده‌اند.

روز گذشته هواداران رئیس جمهور مستعفی به خیابان‌های لاپاز، پایتخت بولیوی آمدند و علیه رئیس جمهور راستگرای جدید شعار دادند.

کد خبر 463338

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار