قبرس از ۲۶ سرمایه گذار خارجی به ظن دست داشتن در پولشویی سلب تابعیت کرد که یکی از آنها ایرانی است.

پاسپورت قبرس

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از اسپوتیک،  در حال حاضر ۲۶ پاسپورت قبرس از اعتبار ساقط شدند. ۹ روسی، ۸ کامبوجی، ۵ چینی، ۲ کنیایی، یک ایرانی و یک مالزیایی کسانی بودند که قبرس تابعیتشان را سلب کرد و همینطور ۱۷ نفر از اعضای خانواده این افراد نیز سلب تابعیت شدند.

هنگامی که روند تأیید برای متقاضیان بطور قابل ملاحظه‌ای سخت تر شد دولت قبرس به وزارت امور داخله فرمان داد تا به بازرسی اشخاصی که تا سال ۲۰۱۸ تابعیت این کشور را دریافت کرده‌اند، ادامه دهد.

نیکوس آناستاسیادس رئیس جمهور قبرس، در ۴ نوامبر در مورد ۱۰ تا ۱۵ مورد "اجتناب ناپذیر" از صدور نادرست گذرنامه‌ها خبر داد.   به گزارش آسوشیتدپرس وی افزود: ما در مورد افرادی که مظنون به پولشویی هستند یا با "دولت‌های اقتدارگرا" مرتبط هستند، صحبت می‌کنیم.

در اوایل ماه اکتبر، لایحه‌ای در پارلمان قبرس وضع شد که اسامی کسانی که تابعیت خریداری کرده‌اند را فراهم می‌کند.

گذرنامه قبرس نزد ثروتمندان روس محبوب است. آخرین داده‌های Eurostat مبنی بر کسب تابعیت قبرس توسط خارجیان مربوط به سال ۲۰۱۷ است، پس از آن که ۵.۵ هزار خارجی گذرنامه این جزیره را دریافت کردند، که از این تعداد ۱.۳ هزار نفر روس بودند.

از سال ۲۰۱۹ حجم سرمایه گذاری‌ها در اقتصاد قبرس برای اخذ گذرنامه از دو میلیون یورو به ۲.۵ میلیون یورو افزایش یافته است. علاوه بر این، شهروندی به کسانی که قبلاً اقدام به درخواست اقامت از سایر کشورهای اتحادیه اروپا کرده و رد شده بودند، نیز داده نمی‌شود.

کد خبر 462018

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 11 =