رئیس شانزدهمین اجلاس فناوری و توسعه تاکید کرد: ما از ۱۰ کشور همسایه خود برای حضور در این اجلاس دعوت کردیم. بر همین اساس سال گذشته دو کشور عضو ای‌بی‌یو با ایران قرارداد بستند که این اتفاق از عملکردهای خوب اجلاس قبلی است. یکی از استراتژی‌های ما این است که در بخش صادرات فعال باشیم.

اجلاس فناوري و توسعه

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از ایلنا، نشست خبری معاون توسعه و فناوری رسانه ملی با حضور رضا علیدادی (رئیس اجلاس و مدیر معاونت توسعه و فناوری صدا و سیما)، رضا ابراهیمی (دبیر اجلاس توسعه در فناوری رسانه)، مجتبی سیاه‌تیری (دبیر کارگروه هماهنگی اجلاس و مشاور اجرایی و مدیر دفتر معاونت توسعه و فناوری) در سالن مذاکرات مرکز همایش‌های صدا و سیما برگزار شد.

رضا علیدادی در این نشست که به مناسبت شانزدهمین اجلاس فناوری و رسانه برگزار می‌شد، گفت: این دوره با توجه به بیانیه گام دوم کار خود را شروع کرده است. رهبر معظم انقلاب با بیان گام دوم انقلاب مسیر ۴۰ ساله دوم را برای ما آغاز کردند. اکنون تحولات گوناگونی در حال شکل‌گیری است و ما در آستانه چهارمین انقلاب صنعتی هستیم.

او ادامه داد: در ۴۰ سال گذشته تلاش شده که رو به جلو برونیم و نتیجه آن این بوده که اکنون به بیش از ۸۰ درصد تولیدات داخلی برسیم. نتیجه حاصل از فناوری‌های اجلاس ۱۵‌ام این بود که سه محصول ما به آی بی سی ۲۰۱۹ راه پیدا کرد. به نوعی از صنعت کپی سازی به صنعت بومی‌سازی رسیدیم.

مدیر معاونت توسعه و فناوری صدا و سیما در ادامه اظهار داشت: سازمان صداوسیما به بحث کیفیت تصاویر خیلی دقت کرده است و در اجلاس قبلی تحقیقات خوبی در این عرصه انجام گرفت. سعی داریم در این اجلاس نیز تحولات کیفیت و اچ. دی. سی را پیگیری کنیم.

او افزود: در این اجلاس ما بحث نمایشگاه فناوری را داریم که بیش از ۱۲۰ شرکت در آن شرکت کرده و بیش از ۶۷ مقاله از مجموع ۱۲۵ مقاله‌ای که فرستاده شده در این اجلاس پذیرفته شده است. موضوع هوش مصنوعی، چشم‌اندازی‌های حوزه رسانه، توجه به علوم شناختی در یک پنل که در اجلاس برگزار می‌شود، موضوع تلویزیون ترکیبی، اتوماسیون‌های جدید در حوزه خدمات نرم‌افزاری از جمله موضوعاتی است که در این اجلاس به آنها پرداخته می‌شود. همچنین ده کمیسیون در این اجلاس حضور دارند.

علیدادی در ادامه تصریح کرد: ۲۶۰ ایده و محصول در این اجلاس بررسی شد و ۱۴ محصول انتخاب شد و از این ۱۴ محصول خلاقانه رونمایی خواهد شد.

رئیس شانزدهمین اجلاس فناوری و توسعه تاکید کرد: ما از ۱۰ کشور همسایه خود برای حضور در این اجلاس دعوت کردیم. بر همین اساس سال گذشته دو کشور عضو ای‌بی‌یو هستند با ایران قرارداد بستند که این اتفاق از عملکردهای خوب اجلاس قبلی است. یکی از استراتژی‌های ما این است که در بخش صادرات فعال باشیم.

او در بخش دیگری از این نشست عنوان کرد: باید گفت ما به جز دوربین توانستیم قدم‌های خوبی در راستای فناوری و توسعه رسانه برداریم.

علیدادی همچنین درباره مشکلاتی که باعث شده است پیام رسان سروش به صورت حرفه‌ای کار خود را ادامه ندهد گفت: ما در موضوع فناوری فضای مجازی حرکت بسیار بزرگی‌ را شروع کردیم. اما زیر ساخت‌های فضای مجازی بسیار گران است. مخصوصا بخش سخت افزاری که از خارج هم وارد می‌شود بودجه زیادی می‌خواهد. البته بخش پیام رسان سروش به زیر ساخت‌ها ربطی ندارد بلکه باید دید هدف کشور در این راستا چیست. کشورهای مطرح به شدت روی بحث امنیت فضای مجازی کشور خود تمرکز کردند حتی روسیه اعلام کرد که اینترنت ملی خود را دارد. حال بابد دید کشور هدفش در این راستا چیست.

معاون توسعه و فناوری صداوسیما مطرح کرد: سازمان صداوسیما به بحث کیفیت تصاویر خیلی دقت کرده است و در اجلاس قبلی تحقیقات خوبی در این عرصه انجام گرفت. سعی داریم در این اجلاس نیز تحولات کیفیت و اچ. دی. سی را پیگیری کنیم. بر همین اساس ۲۶۰ ایده و محصول در این اجلاس بررسی شد و ۱۴ محصول انتخاب شد و از این ۱۴ محصول خلاقانه رونمایی خواهد شد.

او همچنین درباره سرمایه‌گذاری‌های این اجلاس نیز بیان کرد: کمتر از ۵ میلیارد تومان برای ۱۴ محصول سرمایه‌گذاری شده است.

علیدادی در پایان این‌نشست گفت: روز ۲۰ آبان، نمایشگاه توسعه و فناوری و شانزدهمین اجلاس توسعه و فناوری همزمان با هم در سالن همایش‌های صداو سیما برگزار می‌شود.

کد خبر 461588

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =