همشهری آنلاین: شب ژان کلود کریر بازیگر و کارگردان فرانسوی و همسر نهال تجدد نویسنده ایرانی برگزار می‌شود.

ژان کلود کریر

به گزارش ایبنا، شب ژان کلود کریر با همکاری مجله بخارا و مرکز دائره‌المعارف بزرگ اسلامی برگزار می‌شود. در این نشست، فیلیپ تیبو (سفیر فرانسه در تهران)، نهال تجدد، فاطمه معتمدآریا، شهرام ناظری، حامد فولادوند، پیروز سیار،‌ مهدی حسینی و علی دهباشی سخنرانی می‌کنند.

ژان کلود کریر، فیلم‌نامه‌نویس، بازیگر و کارگردان فرانسوی عمده شهرتش را به سبب فیلم‌نامه‌هایی که نوشته به دست آورده است. بسیاری از آثار او، فیلم‌های مهمی در تاریخ سینما محسوب می‌شوند. او کار جدیش در سینما را با لوئیس بونوئل و در سینمای اسپانیا آغاز و در ۶ فیلم  خاطرات یک کلفت (۱۹۶۴)، بل دو ژور (۱۹۶۷)، راه شیری (۱۹۶۹)، جذابیت پنهان بورژوازی (۱۹۷۲)، شبح آزادی (۱۹۷۴) و میل مبهم هوس (۱۹۷۷) با بونوئل همکاری کرد.

او همچنین با کارگردانانی چون فولکر شلوندورف، وین ونگ، هکتور بابنکو، پیتر بروک، ژان پل راپنو، میلوش فورمن، فیلیپ کافمن، آندری وایدا، پاتریس شرو، ژان لوک گدار، فیلیپ دو بروکا، برتراند تاورنیه، ژاک دری و ناگیسا اوشیما همکاری کرده است.

کریر بیشتر به خاطر آثار اقتباسیش مشهور است. مشهورترین اقتباسش از رمان بار هستی میلان کوندرا است که کافمن در سال ۱۹۸۸ آن را تبدیل به فیلم کرد. او در سال ۱۹۷۹، کتاب مشهور طبل حلبی نوشته گونتر گراس را به فیلمنامه تبدیل کرد و نسخه‌ای که شلوندورف از روی آن ساخت، برنده اسکار بهترین فیلم خارجی شد. او نمایشنامه‌ای هم با اقتباس از منطق‌الطیر عطار نوشته است که پیتر بروک، کارگردان مشهور انگلیسی آن را روی صحنه برد. نمایشنامه او به نام مجمع مرغان به ترجمه داریوش مودبیان به فارسی، منتشر شده است. 

 علاقه‌مندان برای حضور در این برنامه می‌توانند پنجشنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۸  ساعت ۵ بعدازظهر به نشانی نیاوران، کاشانک، مرکز دایره‌المعارف بزرگ اسلامی، نرسیده به آجودانیه، پلاک ۲۱۰ مراجعه کنند.

کد خبر 461536

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =