همشهری آنلاین: مردم افغانستان در دهه اخیر با افزایش امنیت و توان اقتصادی این امکان را یافته‌اند تا راحت‌تر به کشورهای دیگر سفر کنند و سالانه ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلیون دلار در خارج از کشور خود برای درمان خرج می‌کنند؛ درآمدی که می‌توانست به جیب ایرانی‌ها برود.

افغان‌

ایسنا نوشت: وحید مجروح، مشاور امور بین‌الملل وزارت صحه عامه (بهداشت) افغانستان که‌ به‌تازگی به ریاست مرکز توسعه گردشگری سلامت کشورهای اسلامی انتخاب شده است، ارزش بازار توریسم سلامت افغانستان را حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلیون دلار دانست و گفت: افغانستانی‌ها سالانه این حجم از سرمایه را به کشورهای همسایه از جمله هندوستان انتقال می‌دهند در حالی ‌که ایران به آن توجهی نشان نمی‌دهد.

وی که بر ضرورت همکاری و نزدیکی بیشتر دو کشور ایران و افغانستان تاکید داشت، درباره دلایل کمتر سفر کردن افغانستانی‌ها به ایران برای درمان، بیان کرد: دلایل مختلفی وجود دارد. نخست ضعف در معرفی ظرفیت‌های درمانی ایران در افغانستان است. ایران تا کنون نتوانسته است ظرفیت‌های خود را در بازار افغانستان درست معرفی و ارائه کند. مساله دیگر ذهنیت جامعه ایران و افغان نسبت به یکدیگر است. همچنین، ملاحظات فرهنگی وجود دارد که باید به آنها توجه کرد.

مجروح تاکید کرد: باید نگاهی که ۲۰ سال قبل به افغانستانی‌ها به عنوان کارگر وجود داشت، با فرد افغانستانی که حالا به قصد درمان به ایران سفر می‌کند، اصلاح شود. وی افزود: تاکید مکرر می‌کنیم که افغانستان کشور ۲۰ سال قبل نیست و افغان‌ها اینک فرصت‌های زندگی بهتر و توان اقتصادی بالاتری دارند. حتی در گذشته هم افغان‌هایی که به ایران سفر می‌کردند نماینده قاطع کل جامعه این کشور نبودند.

مشاور امور بین‌الملل وزارت بهداشت افغانستان با بیان این‌که دو ملت ایران و افغانستان باید همدیگر را واقع‌بینانه‌تر بشناسند، گفت: دو ملت تقریبا در یک سطح هستند، ‌در نتیجه می‌توانیم دوستان خوبی باشیم. از سویی فکر می‌کنم ارزش اقتصادی بازار توریسم سلامت افغانستان فرصت بسیار خوبی برای همکاری‌های مشترک و انگیزه‌ای برای محکم‌تر شدن پیوند دو کشور است. در حقیقت توریسم سلامت نوعی دیپلماسی است که دو کشور را به یکدیگر نزدیک می‌کند.

وی درباره محدودیت احتمالی ویزا در سفر گردشگران افغانستانی به ایران ‌اظهار کرد: ویزا در گذشته چالشی برای سفر افغان‌ها به ایران بود، اما در یک سال گذشته سفارت ایران در کابل تلاش‌های زیادی انجام داده است که صدور ویزا برای اتباع افغانستانی آسان شود. در مقابل، صدور ویزای هند برای افغان‌ها مشکل شده؛ شرایطی که فرصتی را برای دوستان ایرانی فراهم کرده است.

مجروح با اشاره به این‌که مقرون به صرفه بودن هزینه‌های سفر درمانی افغان‌ها به هندوستان باعث شده است این کشور - با وجود دشواری‌هایی که در صدور ویزا دارد - در مقایسه با ایران بیشتر در اولویت سفر گردشگران افغانستان باشد، ادامه داد: این دیدگاه دقیقا درست است و گهگاه هم با دوستان ایرانی مطرح می‌شود، هر چند آنها این موضوع را قبول ندارند. اصلاح این ذهنیت حتی اگر خلاف باور باشد، به تلاش بیشتر جامعه ایرانی نیاز دارد.

کد خبر 461476

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار