همشهری آنلاین: وزیر علوم گفت: موارد مورد اختلاف در شیوه‌نامه انضباطی تا زمان اصلاح برخی نواقص، بر اساس روح حاکم بر قانون اساسی و منشور حقوق شهروندی ابلاغ شده از سوی رئیس‌جمهوری به نفع دانشجویان تفسیر شود.

منصور غلامی

ایرنا نوشت: منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری درباره اعتراض‌های صورت گرفته به ابلاغ شیوه‌نامه انضباطی دانشجویان توسط وزارت‌خانه‌های علوم و بهداشت، تاکید کرد: هدف تدوین‌کنندگان این شیوه‌نامه، بهبود روند رسیدگی به پرونده‌های انضباطی در دانشگاه‌ها و حفاظت از حقوق قانونی دانشجویان است و مسئولان دانشگاه‌ها باید در روند رسیدگی به پرونده‌های انضباطی نهایت دقت را در حفاظت از حقوق دانشجویان به کار بندند.

وی در پاسخ به سوالی در مورد انتقادات و اعتراض‌های متعدد به این شیوه‌نامه، اظهار داشت: وزارت علوم از همه انتقادات حتی تندترین آنها استقبال می‌کند. به طور طبیعی ممکن است این شیوه‌نامه نقاط ضعفی هم داشته باشد که باید با بهره‌مندی از نظر کارشناسان، دانشجویان و در گفت‌وگویی انتقادی که میراث نهاد دانشگاه است، مرتفع شود.

وزیر علوم ادامه داد: برای رصد مداوم نحوه اجرای این آیین‌نامه در ۶ ماه نخست ابلاغ آن به سازمان امور دانشجویان ماموریت داده خواهد شد.

غلامی افزود: تا زمان اصلاح برخی نواقص، موارد مورد اختلاف در شیوه‌نامه انضباطی بر اساس روح حاکم بر قانون اساسی و منشور حقوق شهروندی ابلاغ شده از سوی رئیس‌جمهوری به نفع دانشجویان تفسیر شود.

وی خاطرنشان کرد: هر چند تعداد دانشجویانی که درگیر مسائل انضباطی می‌شوند بسیار اندک است اما وزارت علوم در نظر دارد در هفته‌های آینده جلساتی را با کارشناسان امور حقوقی، انضباطی و نمایندگانی از دانشجویان منتقد شیوه‌نامه برای شناسایی و مرتفع کردن ایرادات آن برگزار کند.

پایان هفته گذشته، اعتراض‌هایی به شیوه‌نامه انضباطی سال ۹۸ دانشجویان در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی منتشر شد و معاونت حقوقی ریاست جمهوری از بررسی و اصلاح این شیوه‌نامه با همکاری تشکل‌های دانشجویی خبر داد. همچنین رئیس‌جمهوری در جلسه روز چهارشنبه هشتم آبان ماه هیات دولت به وزرای علوم و بهداشت تاکید کرد که با تشکل‌های دانشجویی برای حل این مسئله مراودات بیشتری داشته باشند.

کد خبر 461279

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار