سه‌شنبه ۷ آبان ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۹
۰ نفر

همشهری آنلاین: سردار جلالی گفت: توانسته‌ایم جنگ ترکیبی که در پنج لایه آمریکا علیه ما آغاز کرده بود را مهار کنیم.

غلامرضا جلالی

به گزارش فارس، سردار غلامرضا جلالی رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور در برنامه گفتگوی ویژه خبری که از شبکه دو سیما پخش شد، با بیان اینکه به صورت عمومی تحولات فضای سایبری به دلیل رشد بالا هم امکان توسعه کارکرد دارد و هم قابلیت‌هایی از جنس اشراف، گفت: فناوری سایبری در حال تغییر است به طوری که هم کارکردهای شاخص آن متفاوت شده است و هم ترکیب سایبری و فیزیکی حوزه جدیدی را در قالب جنگ های هیبریدی ایجاد کرده است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر بسیاری از تهدیدات به شکل هیبریدی خود را نشان می دهد، گفت: ترکیب هیبریدی یعنی اینکه حمله ای از جنس ترکیبی از مولفه های قدرت یک کشور به شکل جنگی چند لایه شکل بگیرد.

جلالی با بیان اینکه در حال حاضر دشمن جنگی پنج لایه را علیه کشور ما آغاز کرده است، گفت: لایه اول این جنگ در حوزه سیاسی بود که با خارج شدن آمریکا از برجام تشدید شد تا تحریم ها علیه ایران راحت تر اعمال شود.

وی با بیان اینکه لایه دیگر جنگ هیبریدی آمریکا علیه ایران لایه امنیتی بود، توضیح داد: در این روش آنها سعی کردند به وسیله انجام حمله‌های تروریستی از طریق منافقین یا حمله به مناطق مرزی ما جبهه جدیدی را آغاز کنند.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با اشاره به اینکه لایه دیگری از تهدیدات علیه ایران تهدیدات سایبری بود، گفت: در یک سطح این حوزه به عملیات شناختی مربوط است یعنی کار روی ذهن و فکر افراد جامعه که از طریق شبکه‌های اجتماعی خارج پایه هدایت می شد. اهداف این جنگ نیز القای حس ناامیدی و ناکارامدی بود.    

وی با بیان اینکه اینها همه مولفه های جنگ اقتصادی است که بستر آن شبکه های اجتماعی از جنس محتواست، گفت: اینجا دیگر حمله از جنس دیروز نیست بلکه از لایه محتواست. این در واقع مدل جدیدی از جنگ هیبریدی است که علیه کشور ما به راه انداختند که چند ویژگی داشت اول شبکه‌های اجتماعی؛ دوم مردم‌محوری؛ سوم اقتصاد، چهارم حرکت به سمت امنیتی کردن که ما نتایج بخشی از اینها را به صورت موقت در سال ۹۷ مشاهده کردیم.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور متذکر شد: البته ما به سرعت توانستیم براوضاع مسلط شویم و کنترل لایه های مختلف را به دست بگیریم به طوری که در موج دومی که به همین شیوه می خواستند راه بیاندازند توانستیم طوری عمل کنیم که اجازه ندهیم دوباره چنین عملیات شناختی روی مردم انجام شود.

جلالی تصریح کرد: ما در برابر این جنگ هیبریدی در لایه های مختلف توانستیم یک دفاع کاملا ترکیبی  سازماندهی کنیم.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با بیان اینکه لایه بعدی تهدید آمریکا علیه ایران به صورت حمله به زیرساخت های ما از طریق سایبری بود؛ گفت: آمریکایی ها می خواستند همان برنامه ای که علیه ونزوِئلا به کار بردند و با حمله به سیستم برق‌رسانی، آن کشور را مدتی در خاموشی مطلق فرو ببرند روی کشور ما نیز پیاده کنند که خوشبختانه با توجه به آمادگی و پوشش نقاط ضعف در این زمینه کاری از پیش نبردند.

وی با بیان اینکه استراتژی آمریکایی‌ها طراحی حداکثر فشار مادون جنگ بود، گفت: آمریکایی‌ها می‌دانستند که توان حمله علیه ایران را ندارند و از سوی دیگر به این واقعیت پی برده بودند که اگر جنگی بشود سبب انسجام ملی درون ایران خواهد شد. از همین رو با عملیات روانی به دنبال قدرت نمایی بودند که خوشبختانه با اراده نظام که مصمم بود که در هیچ لایه ای اجازه نفوذ ندهد این استراتژی نیز شکست خورد.

جلالی توضیح داد: وقتی که آن افسر جوان هواپیمای جاسوسی بدون سرنشین آمریکا را که به کشور نفوذ کرده است سرنگون کرد این نشان داد که ایران در هیچ عرصه نظامی اجازه نفوذ به هیچ بیگانه ای را نخواهد داد.

وی خاطرنشان کرد: البته برخی رسانه های آمریکا از حمله سایبری و پاسخ امریکا نسبت به سقوط هواپیمای جاسوسیشان به ایران خبر دادند ولی خوشبختانه ما هیچگونه نشانه‌ای از این حملات دریافت نکردیم.

وی ادامه داد: آمریکایی ها نتوانستند در لایه سایبری به ما ضربه‌ای بزنند چون ما با برگزاری ۱۲۰ مانور در حوزه های مختلف انرژی، حمل و نقل، بانکی و... نقاط ضعف خود را شناسایی کرده بودیم و در واقع با یک شبکه پدافندی قوی آنها را در تور دفاعی خود انداختیم به طوری که رسانه های آنها اعلام کردند یا شبکه پدافندی ایران قوی بوده است یا ظرفیت آفندی آمریکا قدرت کافی را نداشته است.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با بیان اینکه خوشبختانه در لایه سیاسی هم با تدابیر مقام معظم رهبری و تصمیم نظام مبنی بر کاهش تدریجی تعهدات در برجام، توطئه دشمنان شکست خورده است، گفت: اکنون که در آستانه برداشتن گام جدید هستیم کشورهای اروپایی با دیدن اراده ما در حال عقب نشینی هستند و به تکاپو افتادند.

جلالی در پاسخ به این سوال که گفته می شود برخی از هکرهای روسی با استفاده از هویت هکرهای ایرانی حمله های سایبری را به برخی کشورها انجام داده اند، گفت: این یک ادعای سیاسی است چون در فضایی که هکرها فعالیت می کنند امکان ردیابی حملات بسیار سخت و دشوار است و پیدا کردن منشاء حملات تقریبا با تکنولوژی امروز بسیار دشوار است و تنها در صورت همکاری با سایر کشورها اتفاق می افتد. البته در این زمینه ما بدنبال پیمان‌های دفاع سایبری با کشورهای دوست مانند روسیه، چین، هند، پاکستان هستیم.

وی در پاسخ به این سوال که آیا ما نباید در بخش سایبری توان آفندی داشته باشیم نیز گفت: مفهوم توان آفندی زمانی معنا پیدا می کند که ابتدا شما زیرساخت‌های خود را قوی‌تر کنید. به این نکته باید توجه داشت که هرچه شما بیشتر به فضای سایبری وابسته باشید آسیب‌پذیری شما نیز بیشتر است یعنی در فضای سایبری در حال حاضر آمریکا بیش از ما آسیب پذیر است.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با بیان اینکه با وجود این تهدیدات کشورها به دنبال ملی سازی فضای سایبری هستند، تاکید کرد:راه چاره کاهش نفوذ و تاثیرگذاری نیز چیزی غیر از بومی سازی فضای سایبری نیست کما اینکه آمریکایی ها اعتراف کرده اند که این کار تهدیدی برای سلطه آنها است.
 
وی با بیان اینکه واژه جنگ شبکه های اجتماعی را ابتدا آمریکایی ها مطرح کردند افزود: شبکه های اجتماعی پدیده جدیدی است و بر این اساس برداشت ها از این فضا در کشورمان متفاوت است.
سردار جلالی گفت: یکی از اهداف تشکیل شورای عالی فضای مجازی این بود که این شورا برداشت یکسانی از شبکه های اجتماعی ارائه دهد اما در این شورا نیز برداشت ها در این زمینه متفاوت است.

وی افزود: وجود شبکه ملی اطلاعات و شبکه های اجتماعی درون پایه از نظر امنیتی برای کشور ضروری است اما وزارت ارتباطات می گوید برای ایجاد فضای مجازی ملی وظیفه مشخصی برای این وزارتخانه در قانون تعریف نشده است.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور گفت: همین فرصتی که به پیام رسان تلگرام داده شد تا به سطح کنونی برسد به شبکه های پیام رسان داخلی داده نشد و از همان ابتدا انتظار عملکرد کنونی تلگرام را از آنها داشتیم.

سردار جلالی افزود: حمایت از شبکه های داخلی اکنون به آرامی به پیش می رود.

وی اضافه کرد: امسال ششمین نمایشگاه صنایع بومی پدافند غیرعامل برگزار می شود و در این جهت از تولیدات بومی حمایت و آنها را کنترل کرده و در برخی سازمان های حیاتی به کار گرفته ایم.

سردار جلالی گفت: اکنون پنج اسکادای بومی داریم که یکی از آنها را در شبکه گازرسانی استفاده کرده ایم اما نسبت به اسکادا فهم واحدی از شبکه های اجتماعی وجود ندارد.

وی افزود: در ساخت ضد بدافزارها با خارجی ها کامل رقابت می کنیم و استفاده از ضد بدافزارهای بومی برای دستگاه های حیاتی کشور الزامی است.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور گفت: حدود ۲۰۰ محصول ایرانی در حوزه سایبر ازجمله سوئیچ، روتر و دستگاه های حوزه امنیتی تولید کرده ایم و اگر دولت حمایت کند این محصولات بهتر از نمونه های خارجی تولید می شود زیرا بخش علمی کشور توان خود را نشان داده است.

کد خبر 460769

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار