همشهری آنلاین: مدیرکل محیط زیست شهرداری تهران از تولید ۵ هزار و ۳۰۰ تن پسماند در ۶ ماه نخست امسال خبر داد.

شينا انصاري

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از شهرنوشت، شینا انصاری مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران در همایش «رویداد بین‌المللی کلیماتون» که با موضوع کاهش تولید پسماند در ستاد توان‌افزایی و حمایت از سازمان‌های مردم‌نهاد تهران برگزار شد، گفت: «رویداد کلیماتون» بعد از توافق پاریس، هر سال برگزار می‌شود و امسال شهرداری تهران به صورت مستقل این رویداد و نشست را با تمرکز بر موضوع کاهش تولید پسماند برگزار می‌کند. محوریت رویداد کلیماتون مقابله با تغییرات اقلیمی است و یکی از مولفه‌ها در این زمینه بحث تولید و مراکز دفن پسماند است.

وی افزود: از آنجا که پسماند باعث تولید گاز متان می‌شود و این گاز از عوامل مخربی است که نقش موثری در گرمایش زمین دارد، مسئله پسماند و مدیریت آن از اهمیت زیادی در محیط زیست برخوردار است.

انصاری با تاکید بر اینکه محور رویداد امسال تلاش برای کاهش تولید پسماند است، اظهار داشت: ما روزانه حدود ۸ هزار تن پسماند به آرادکوه می‌فرستیم، بنابراین هر اقدامی که تولید پسماند را کاهش دهد و در جهت بازیافت و مباحث اقتصادی مربوط به آن و جلب مشارکت مردمی باشد، کمک می‌کند که ما به پسماند نگاه دیگری داشته باشیم.

وی ادامه داد: بر اساس آخرین آمار در ۶ ماهه اول سال ۹۸، روزانه بالغ بر ۵ هزار و ۳۰۰ تن پسماند تولید شده است، ۶۸ تن پسماند بیمارستانی و ۳۸ هزار تن خاک و نخاله‌های ساختمانی که قطعا این تولید بی‌رویه پسماند، آب و خاک و حتی هوا را آلوده می‌کند.

مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران عنوان کرد: از سال ۸۳ قانوع جامعی به نام قانون جامع مدیریت پسماند داریم که این قانون مباحث کلیدی از جمله تفکیک وظایف دستگاه‌های مختلف در زمینه پسماند را مشخص کرده است. آیین‌نامه اجرایی قانون هم در سال ۸۴ ابلاغ شده و بعد از آن آیین‌نامه‌هایی هم توسط دولت در زمینه پسماند تصویب شد، اما به دلایل عدیده این قوانین به نحو مطلوبی اجرایی نمی‌شود. شاید یکی از دلایل آن، این است که دستگاه‌های ذی‌ربط آگاهی لازم را ندارند. البته فقدان ضمانت اجرا نیز سبب شده که با وجود گذشت ۱۴ سال هنوز در اجرای این قانون با مشکلاتی مواجه باشیم.

وی در ادامه با اشاره به برخی قوانین مربوط به پسماند یادآور شد: قوانین ما بازدارندگی لازم را ندارند و برخی نهادها خود تولیدکننده پسماندهای خطرناک هستند. ناچیز بودن مجازات‌ها و بی‌توجهی به آموزش‌ها و مشارکت‌های مردمی از عوامل مهم عدم توفیق در کاهش تولید پسماند است.

انصاری ادامه داد: جلب مشارکت مردم از مهم‌ترین مواردی است که باید به آن پرداخته شود و تا وقتی مردم مشارکت نکنند، نمی‌توان اهداف را پیش برد. همچنین نظارت دقیق و کافی و کامل بر اجرای قوانین در این زمینه وجود ندارد.

وی فقدان همکاری‌های فرابخشی در مدیریت پسماند را از دیگر مشکلات این حوزه دانست و افزود: به نظر می‌رسد در واحدهای صنعتی تولیدکننده پسماند اطلاع کافی درباره مدیریت این پسماندها وجود ندارد. تاکید ما بر این است که باید زمینه مشارکت‌های مردمی و بخش خصوصی در مدیریت پسماند فراهم شود. این نشست هم فتح بابی است که بتوانیم از این ایده‌ها استفاده کنیم.

کد خبر 460082

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =