همشهری آنلاین: شهرداران کلانشهرهای کشور، خواستار حمایت نمایندگان مجلس شورای اسلامی از حقوق و منافع شهر و شهروندان در لایحه مالیات بر ارزش افزوده شدند.

صد و سومین نشست مجمع شهرداران كلانشهرها

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از شهرنوشت، شهرداران کلانشهرها در صد و سومین نشست خود که به میزبانی شهرداری تهران برگزار شد روند تصویب نهایی برخی از مواد لایحه مالیات بر ارزش‌افزوده و فرصت‌ها و تهدیداتی که موجب کاهش درآمد عمومی شهرداری‌ها می‌شود را بررسی کردند و از نمایندگان مجلس شورای اسلامی بر حمایت از حقوق شهر و شهروندان در راستای تامین منابع برای ارائه خدمات عمومی و توسعه پایدار شهرها تاکید کردند.

پیروز حناچی شهردار تهران و رئیس مجمع شهرداران کلانشهرها در این نشست با بیان اینکه آماده‌سازی فضای عمومی مجلس و آگاهسازی نمایندگان از مشکلات شهرداری‌ها کمک به حفظ منابع مالی و درآمدی آنهاست، پیگیری اصلاح موادی از لایحه مالیات بر ارزش افزوده و گفتگو و اطلاع‌رسانی به نمایندگان در این زمینه را از سوی شهرداران کلانشهرها خواستار شد.

شهرداران در ادامه این جلسه مهمترین دغدغه‌های خود نسبت به لایحه مالیات بر ارزش افزوده را شامل تسری عوارض شهرداری به معافیت‌های پیش‌بینی شده برای عرضه کالا و خدمات، تخصیص بخشی از عوارض شهرداری به سایر سازمان‌ها و نهادها، کاهش اختیارات شوراهای اسلامی شهر در عوارض محلی و متمرکز کردن عوارض سالیانه از خودروهای سواری برشمردند که موجب کاهش درآمدهای عمومی شهرداری‌ها و دهیاری‌ها می‌شود.

در این نشست همچنین موضوع نظارت دیوان محاسبات بر عملکرد مالی شهرداری‌ها مورد بررسی و تبادل نظر قرار گرفت و با توجه به اختلاف نظری که در این زمینه بین دیوان محاسبات و شهرداری‌ها وجود دارد شهرداران در نهایت تصمیم گرفتند تا برای تعیین تکلیف این موضوع مکاتبات انجام گرفته شده را از معاونت حقوقی ریاست جمهوری و معاونت حقوقی و قوانین مجلس شورای اسلامی پیگیری کنند.

رئیس مجمع شهرداران کلانشهرها در خاتمه این نشست با اشاره به برپایی یازدهمین دوره اجلاس مجمع جهانی شهری WUF در شهر ابوظبی و با توجه به نزدیکی محل برگزاری آن و ارتباط موضوع با وظایف و کارکرد شهرداری‌ها، خواستار حضور منسجم، برنامه‌ریزی شده و هماهنگ شهرداران در این همایش جهانی شد.

کد خبر 459931

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 7 =