رئیس انجمن صنفی داستان‌نویسان استان تهران هم‌سان‌سازی تخفیف کتاب‌های تالیفی و ترجمه در طرح‌های فصلی را ضربه‌ای به بازار کتاب‌های تالیفی اعلام کرد.

کتاب‌فروشی

رئیس انجمن صنفی داستان‌نویسان استان تهران به ایبنا گفت: هم‌سان‌سازی تخفیف‌ کتاب‌های تالیفی و ترجمه‌ای موجب می‌شود روزبه‌روز اوضاع تالیف بدتر شود.

آتوسا زرنگارزاده‌ شیرازی ادامه داد: مخالف یکسان‌سازی تخفیف‌ها هستم. البته این طرح از نظر مالی چندان کمکی به نویسنده نمی‌کند و برای او فرقی ندارد که تخفیف‌ آثار تالیفی ۲۵ درصدی یا ۵۰ درصدی باشد. نویسنده قبلا کار خود را به ناشر ارائه داده و سود اصلی برای ناشر است. مسئله اصلی این است که اکنون به دلیل رکود بازار، ناشران مایلند روی کتاب‌های ترجمه کار کنند، چرا  که از آن‌ها بیشتر استقبال می‌شود.

به گفته زرنگارزاده، از سوی دیگر تیراژ کتاب‌ در کشور ما بسیار پایین است و در این فضا یک کتاب تالیفی که ۳۰۰ نسخه‌ دارد، بدون یارانه به سختی فروش می‌رود.

او گفت: با هدیه‌ای که خانه کتاب به مردم می‌دهد، آن‌ها تشویق می‌شوند کتاب بخرند و وقتی تفاوتی بین تخفیف آثار تالیف و ترجمه شده کتاب‌ها نباشد، کار کتاب‌های تالیفی تمام می‌شود.

چندی پیش نیکنام حسینیپور، مدیرعامل موسسه خانه کتاب و مجری طرح‌های تخفیف فصلی در گفت‌وگو با ایرنا اعلام کرده بود که امسال در طرح پاییزه، اختلاف تخفیف کتاب‌های تالیف و ترجمه برداشته می‌شود. پیش از این، برای کتاب‌های تالیفی ۲۵ درصد و برای کتاب‌های ترجمه، ۱۵ درصد تخفیف اعمال می‌شد. به گفته حسینی‌پور، هدف برنامه‌های فرهنگی- هنری که زیر نظر موسسه خانه کتاب برگزار می‌شود، همراهی جامعه ایران به سمت انس بیشتر با فرهنگ کتابخوانی است. با این رویکرد تفاوتی میان آثار تالیفی و ترجمه نیست. هرچند توجه و تمرکز تمام طرح‌ها و برنامه‌های معاونت فرهنگی وزارت ارشاد و موسسه خانه کتاب در راستای پاسداشت مولفانی است که در کنار دیگر همکاران خود در حوزه ترجمه تلاش می‌کنند قلم ایرانی را با فرهنگ ادبیات شناخته شده و منطبق بر تاریخ فرهنگ و تمدن کشور به مخاطبان ارائه دهند. در برخی حوزه‌های مورد نیاز مخاطبان، آثار ترجمه شده کیفیت و تعدد بیشتری از آثار تالیفی دارند. باید امید داشت در آینده با تغییر و افزایش فعالیت نویسندگان برای جبران برخی کاستی‌ها در این حوزه، شاهد استقبال بیشتر عموم مخاطبان و دوستداران کتاب به آثار تالیفی نسبت به آثار ترجمه شده باشیم.

طرح پاییزه کتاب که ۲۴ آبان هم‌زمان با هفته کتاب آغاز می‌شود، دوزادهمین ایستگاه برگزاری طرح‌های فصلی کتاب از سوی معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. به گفته مدیرعامل موسسه خانه کتاب و مجری این طرح‌ها، امسال بودجه ۳ میلیارد تومانی برای این طرح در نظر گرفته شده است.

کد خبر 459900

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =