همشهری آنلاین: عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: حجم نقدینگی در کشور روزانه افزایش پیدا می‌کند و این رشد بر اساس تولید داخلی نیست. در واقع این نقدینگی همانند بهمنی است که روزانه بر قطر آن افزوده خواهد شد؛ در نتیجه با ورود به هر بازاری آن را ویران می‌کند.

بورس؛ پناه سرمایه‌های خرد مردم

به گزارش فارس، معصومه آقاپورعلیشاهی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، سقوط ۱۱ هزار واحدی شاخص بورس را ناشی از مناسبت‌های سیاسی بین‌المللی و مسائل داخلی دانست و در تشریح دلایل استقبال مردم از بازار بورس، افزود: نرخ ارز به صورت دستوری و نظارتی به ثبات رسید. از سوی دیگر قیمت جهانی طلا طی یک ماه گذشته کاهش پیدا کرده و بازار مسکن با وجود اینکه در سال گذشته رشد حدود ۲۰۰ درصدی را تجربه کرد اما از تیر ماه به رکود رسید و حتی در مرداد و شهریور نیز کاهش ۲۰ درصدی داشت. التهاب بازار خودرو نیز تا حدودی فروکش کرده است بنابراین پول‌های خُرد جامعه یعنی سرمایه‌های کمتر از ۱۰۰ میلیون تومان وارد بورس شده و رشد شتابزده در این بازار ایجاد شد.

  • بازار بورس تا کنون نتوانسته خود را با قانون جدید تطبیق دهد

وی اظهار کرد: بر اساس قوانین جدید، نوسانات بازار بورس کاهش پیدا کرد تا ارزش سهام یک باره رشد و سقوط نکند اما بازار بورس تا کنون نتوانسته است خود را با قانون جدید تطبیق دهد، از سوی دیگر افرادی که به دنبال سوداگری بودند، دریافتند با اجرای قانون جدید، بورس هدفمند و دارای شاخص می‌شود بنابراین همه در صفحه فروش قرار گرفتند.

  • ضرر سهامداران بورسی ناشی از بی‌تجربگی و عدم تبحر بود

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نوسانی که برای بازار بورس در نظر گرفته شد نیاز سوداگران را تامین نمی‌کرد؛ در نتیجه بحث فروش شلوغ‌تر شد، اضافه کرد: در این شرایط افرادی که سرمایه کمتر از ۱۰۰ میلیون تومان داشتند بیشتر ضرر کردند، چرا که تبحر و توانایی کار در بازار بورس را نداشتند و به‌جای اینکه سبدی از سهام را خریداری کنند، تمام سرمایه خود را روی سهام یک شرکت سرمایه‌گذاری کردند و این بی‌تجربگی موجب ضرر آنها شد.

نماینده مردم در مجلس دهم با بیان اینکه وضعیت بازار بورس هشداری است که اگر فکری برای نقدینگی نشود در آینده بازار دیگری تخریب می‌شود، ادامه داد: از آنجایی که نتوانستیم سرمایه‌های سرگردان مردم را در تولید به کار بندیم، باید هر روز منتظر بروز مشکلات جدید باشیم.

کد خبر 459403

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 9 =