همشهری‌آنلاین: دولت چین بعد از آن‌که یک سیاستمدار نروژی از تصمیمش برای معرفی‌کردن معترضان هنگ‌کنگی با عنوان "مردم هنگ کنگ" برای نامزدی جایزه صلح نوبل ۲۰۲۰ صحبت کرد، به این موضوع واکنش نشان داد و بر مخالفتش با هرگونه مداخله کشورهای دیگر در امور خود تأکید کرد.

هنگ كنگ 833

به گزارش ایسنا به نقل از اسپوتنیک، اخیرا گاری ملبی، یک نماینده پارلمان نروژ و از اعضای حزب لیبرال این کشور در توییتی نوشت: من "مردم هنگ‌کنگ" را که در هر روز جان و امنیت‌شان را به خطر انداختند تا از آزادی بیان و دموکراسی بنیادین دفاع کنند، نامزد جایزه صلح نوبل ۲۰۲۰ معرفی کرده‌ام.

او در ادامه نوشت که اخیرا به هنگ‌کنگ سفر کرده و از شنیدن ماجراهای مربوط به بی‌رحمی‌های پلیس و ماجراهی شجاعت معترضان تحت تأثیر قرار گرفته است.

او گفت: امیدوار است این نامزدی سبب شود مردم هنگ‌کنگ بیشتر به مبارزه در دفاع از آزادی و دموکراسی تشویق شوند.

با این حال وزارت امور خارجه چین به این موضع و صحبت‌ها واکنش نشان داد.

گنگ شوآنگ، سخنگوی وزارت خارجه چین گفت: امور هنگ‌کنگ صرفا مربوط به امور داخلی چین است و هیچ دولت و فرد خارجی حق مداخله در آن را ندارد.

او خواستار آن شد که "افراد مربوطه" در قبال این مساله "عینی و منصف و محتاط" عمل کنند.

بعد از مطرح شدن این نامزدی، برخی صاحب‌نظران در نروژ هشدار دادند که دادن جایزه به این معترضان می‌تواند یک اقدام تحریک‌آمیز تلقی شود.

پیش از این در سال ۲۰۱۰ یک چهره مخالف چینی جایزه صلح نوبل را گرفت و بعداً پکن در واکنش به این اتفاق روابطش با نروژ را به حال تعلیق درآورد و مذاکراتش با این کشور بر سر یک توافق تجارت آزاد را نیز متوقف کرد.

کد خبر 459377

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =