همشهری‌آنلاین: ترکیه و آمریکا به توافقی برای توقف موقت جنگ در شمال شرق سوریه دست‌یافتند.

اردوغان و پنس

به گزارش مهر به نقل از میدل ایست‌آی، «مایک پنس»، معاون اول رئیس‌جمهور آمریکا و «رجب طیب اردوغان»، رئیس‌جمهور ترکیه بر سر توقف موقت و تعلیق عملیات نظامی در شمال سوریه به مدت ۱۲۰ ساعت (پنج روز) به توافق دست یافتند.

هدف توقف جنگ در شمال سوریه دادن زمان لازم به نیروهای کرد برای عقب‌نشینی و خروج از مناطقی در مجاورت مرزهای شمالی سوریه انجام‌شده‌است که ترکیه آن را منطقه امن اعلام می‌کند.

این خبر را یک مقام رسمی ترکیه نیز در گفت‌وگو با میدل ایست آی تائید کرده است.

در ادامه این خبر گفته شده که منطقه امن مورد نظر ترکیه در شمال سوریه توسط نظامیان ترکیه ایجاد خواهد شد و دو طرف ترک و آمریکایی همکاری‌های خود را برای اجرای این توافق به کار خواهند گرفت.

مقام رسمی ترکیه در عین حال افزوده است که کشورش حداکثر تلاش خود را برای محافظت از غیرنظامیان در منطقه امن به کار خواهد گرفت.

در این گزارش همچنین گفته شده با توقف عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه، ترامپ نیز تحریم‌های مرتبط با ترکیه را تعلیق خواهد کرد.

توافق میان ترکیه و آمریکا بر سر توقف موقت جنگ در شمال شرق سوریه در جریان سفر هیئت آمریکایی به ترکیه انجام شد.

طبق این توافق قرار است کردها تمام سلاح‌های سنگینی که آمریکا به آن‌ها داده را به این کشور برگردانند.

سفر این هیئت آمریکایی در شرایطی به ترکیه انجام شد که حملات ترکیه علیه شمال شرق سوریه که از هفته گذشته آغاز شده بود، با وجود محکومیت‌های جهانی ادامه یافته است، اما حال انتظار می‌رود توافق اخیر واشنگتن و آنکارا به توقف موقت عملیات جنگی در شمال سوریه منجر شود.

بسیاری اعلام خروج نظامیان آمریکایی از شمال شرق سوریه به دستور ترامپ را به منزله چراغ سبز واشنگتن به آنکارا برای آغاز عملیات نظامی علیه سوریه از هفته گذشته عنوان کرده‌اند.

کد خبر 459342

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 13 =