همشهری آنلاین: معاون وزیر بهداشت اعلام کرد: در سال جاری مجوز جذب حدود ۲ هزار عضو هیات علمی اخذ شده است که به زودی فرایند جذب در دانشگاه‌های علوم پزشکی آغاز می‌شود.

باقر لاريجاني

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت، دکتر باقر لاریجانی، معاون آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به جایگاه اعضای هیات علمی دانشگاه‌های علوم پزشکی در ارتقای آموزش عالی سلامت، گفت: ارتقا و توانمندسازی بدنه هیات علمی نظام سلامت یکی از اهداف مهم در برنامه تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی است.

لاریجانی با اشاره به بسته‌های تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی، اظهار داشت: جلب مشارکت اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها در اجرای این بسته‌ها یکی از ارکان اصلی است که برای ایجاد تحول در آموزش عالی سلامت باید مدنظر قرار گیرد و تنها با مشارکت هیات علمی است که می‌توان امید داشت این برنامه‌ها در بدنه دانشگاه‌ها نهادینه شود.

وی خاطرنشان کرد که تربیت نیروی انسانی حوزه علوم پزشکی باید بر اساس نیازهای واقعی جامعه صورت گیرد و حتی لازم است ترتیبی اتخاذ شود تا نیروی انسانی هر منطقه از کشور متناسب با نیاز بومی همان منطقه تربیت شود.

معاون آموزشی وزارت بهداشت ادامه داد: بر همین اساس سند برآورد نیروی انسانی مورد نیاز کشور در حوزه علوم پزشکی تدوین شده و این سند برای تمامی کلان مناطق آمایشی نیز در دست تدوین است.

وی به احصای ماموریت‌های ویژه حوزه آموزش علوم پزشکی از اسناد بالادستی کشور اشاره و عنوان کرد: غالب این ماموریت‌ها مرتبط با توسعه علمی کشور در علوم بین رشته‌ای و حوزه‌های بومی مورد نیاز برای تامین نیازهای جامعه و همچنین حرکت به سمت مرجعیت علمی است. این ماموریت‌ها با توجه به ظرفیت‌ها و نیازهای مناطق آمایشی و دانشگاه‌های علوم پزشکی به آنها سپرده شده است.

دکتر لاریجانی با اشاره به اینکه بدنه هیات علمی دانشگاه‌های علوم پزشکی لازم است برای پاسخگویی به این نیازها هم به لحاظ کمی و هم کیفی تقویت شود، گفت: طبق برآوردها ضروری است تا در سال‌های آتی، متناسب با شرایط کشور حدود ۱۰ هزار عضو هیات علمی در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور جذب شوند، که امیدواریم با حمایت نهادهای بالادستی این هدف محقق شود.

وی عنوان کرد: در سال جاری مجوز جذب حدود ۲ هزار عضو هیات علمی اخذ شده که به زودی فرایند جذب در دانشگاه‌های علوم پزشکی آغاز می‌شود. اعضای هیات علمی می‌بایست در دانشگاه‌های علوم پزشکی متناسب با ظرفیت جذب دانشجو، نیازهای بومی و مأموریت‌های ویژه دانشگاه جذب شوند؛ بر همین اساس چارچوب نقشه جامع اعضای هیات علمی حوزه علوم پزشکی تدوین و به دانشگاه‌ها ابلاغ شده است.

دکتر لاریجانی اظهار داشت: دانشگاه‌های علوم پزشکی بر اساس شاخص‌های ذکر شده در این چارچوب و برآورد وضعیت دانشگاه در این شاخص‌ها با هماهنگی مرکز امور هیات علمی و تیمی که به منظور تدوین نقشه اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها در حوزه معاونت آموزشی وزارت بهداشت تشکیل شده است، این نقشه را تدوین می‌کنند.

کد خبر 459170

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 10 =