همشهری آنلاین: عضو پارلمان عراق گفت که اصلاحات کابینه عراق شامل نیمی از وزرای آن خواهد شد و ظرف ۱۰ تا ۲۰ روز وزرای جدید انتخاب می‌شوند.

عادل عبدالمهدی

به گزارش فارس، «بدر الزیادی» یک عضو ائتلاف «سائرون» در پارلمان عراق امروز (سه‌شنبه) از تغییرات قریب الوقوع در کابینه «عادل عبدالمهدی» نخست‌وزیر عراق خبر داد.

الزیادی در گفت‌وگو با وبگاه خبری «بغداد الیوم» گفت: «اصلاحات در کابینه دولت عراق طی دو مرحله انجام خواهد شد. در مرحله نخست که "سها علی بک" به عنوان وزیر آموزش و پرورش جدید منصوب شد و استعفای وزیر بهداشت هم پذیرفته شد. سه وزارتحانه هم به نخست‌وزیر معرفی شد تا وزرای آنها را عوض کند که شامل وزارت صنعت، وزارت مخابرات و وزارت مهاجرت و امور مهاجرین است. »

وی افزود: «در مرحله دوم اسامی پنج وزیر دیگر ارسال می‌شود به گونه‌ای که شمار وزرایی که در کل عوض خواهند شد به ۱۰ وزیر خواهد رسید. »

عضو پارلمان عراق با بیان اینکه دولت عبدالمهدی تا پنچاه درصد تغییر خواهد کرد و این به اراده شخص نخست وزیر است، افزود: «رؤسای فراکسیون‌های سیاسی عبدالمهدی را مختار کرده‌اند که خودش وزرای جدید را برگزیند و فراکسیون‌های سیاسی حق اعتراض به گزینه‌های عبدالمهدی را ندارند. از آنجایی که تغییر پنج وزیر دیگر کابینه ۱۰ تا ۲۰ روز دیگر زمان نیاز دارد از حالا اسامی آنها اعلام نمی‌شود تا بر عملکرد آنها تاثیری نگذارد. »

پارلمان عراق روز پنجشنبه به انتخاب سهی علی بک به عنوان وزیر آموزش و پرورش و جعفر صادق علاوی به عنوان وزیر بهداشت رأی مثبت داد. علاوی جانشین «علاء العدوان» می‌شود که پارلمان عراق در همان جلسه استعفای وی را پذیرفت. رأی‌گیری درباره سه نامزد تصدی وزارت امور مهاجران و مخابرات و صنعت عراق هم به تعویق افتاده است.

 نشست بعدی پارلمان عراق برای بررسی تغییرات کابینه عبدالمهدی به بعد از مراسم اربعین حسینی موکول شده است.

نخست‌وزیر عراق «جعفر صادق علاوی» را برای تصدی پست وزارت بهداشت عراق، «سها خلیل حسین العلی بک» را برای تصدی پست آموزش و پرورش، «امیر عریان البیاتی» را برای تصدی وزارت ارتباطات، «هناء عمانوئیل کورکیس» را برای تصدی پست وزارت مهاجرت و «قحطان عباس نعمان حسین الجبوری» را برای تصدی پست وزارت صنعت به پارلمان معرفی کرده بود.

کد خبر 459100

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار