همشهری آنلاین: وزیر بهداشت، به‌خاطر تلاش‌های شهردار تهران برای ترغیب شهروندان به انجام ورزش همگانی، استفاده از دوچرخه و حمل و نقل پاک و شرکت در پویش سه‌شنبه‌های بدون خودرو، مدال UHC را به پیروز حناچی اهدا کرد.

پيروز حناچي در پياده روي صبحگاهي

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از شهرنوشت، پیروز حناچی صبح دوشنبه ۲۲ مهر ماه در مراسم پیاده‌روی صبحگاهی در باشگاه انقلاب که با حضور وزرای بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و وزیر ورزش و جوانان برگزار شد، با اشاره به ادبیات کهن کشورمان درباره ورزش گفت: در ادبیات کهن ما آمده است که «ز نیرو بود مرد را راستی / ز سستی کژی زاید و کاستی». اگر امروز در زندگی شهری شاهد شیوع اضافه وزن، فشار خون و دیابت و تبعات ناشی از آن هستیم، باید به ورزش همگانی بپردازیم و همه باید تلاش کنیم که شهروندان بیشتر به ورزش روی بیاورند. این امر ممکن نمی‌شود مگر این که دستگاه‌های ذیربط همکاری کنند.

وی سخن خود را با بیتی از حافظ با این مضمون که «حسنت به اتفاق ملاحت جهان گرفت / آری به اتفاق جهان می توان گرفت»، پایان داد.

در ادامه مسعود سلطانی‌فر وزیر ورزش و جوانان گفت: در مسیر توسعه، هر چه جامعه در امر ورزش و کمک به سلامت جسم و روح مردم هزینه کند، این هزینه بسیار کمتر از هزینه‌ای است که باید بابت درمان بیماری‌ها پرداخت شود.

وی افزود: تلاش می‌کنیم با ورزش همگانی یک جامعه بانشاط و پرشور داشته باشیم و در همین راستا، سه برنامه مهم امسال اجرا کردیم. در بخش توسعه ورزش همگانی ابتدا برنامه ورزش تابستانه بود که تقریبا در همه شهرستان‌های کشور در رشته‌هایی مانند پیاده‌روی، کوهنوردی و ورزش‌های بومی و محلی با پوشش ۱۰ تا ۱۲ میلیون نفری برگزار شد. در ورزش روستاییان، دوره مسابقه‌ای به نام جام خوشه‌چین در حال برگزاری است که نزدیک به یک و نیم میلیون نفر از روستاییان در رشته‌های محلی و بومی مسابقه می‌دهند و در دهه فجر مراحل نهایی آن برگزار می‌شود. همچنین المپیک استعدادهای برتر مسابقات ورزشی بین سنین ۱۲ تا ۱۵ سال هم برگزار شد که با هدف توسعه ورزش همگانی و استعدادیابی است.

سلطانی‌فر گفت: ما این برنامه را از جمع حدود ۴ میلیونی شروع کردیم و در مجموع ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار نفر را گلچین کردیم که از میان آنها استعدادهای برتر را انتخاب کنیم.

سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز در این مراسم عنوان کرد: کشور ما در سال‌های بعد از انقلاب دستاوردهای عظیمی را در عرصه سلامت کسب کرد و در کاهش مرگ و میر کودکان و زنان به عنوان گروه‌های آسیب‌پذیر و توسعه شبکه بهداشتی و درمانی کشور در سازمان جهانی بهداشت درخشید.

وی گفت: ما می‌توانستیم با ۶ دلار کودکان را در برابر ۶ بیماری مهلک واکسینه کنیم. با خانه‌های بهداشت از مرگ و میر مادران و کودکان جلوگیری کردیم اما امروز گرفتار بیماری‌های غیرواگیر هستیم که نیازمند تغییر الگوی زندگی است و یکی از مهمترین عوامل ورزش همگانی محسوب می‌شود.

در حاشیه این برنامه، نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، مدال UHC را به شهردار تهران اهدا کرد. این مدال به پاس تلاش‌های پیروز حناچی برای ترغیب شهروندان به انجام ورزش همگانی، استفاده از دوچرخه و حمل و نقل پاک و شرکت در کمپین سه‌شنبه‌های بدون خودرو به وی اهدا شد. مدال UHC در ایران تنها به ۵ نفر تعلق می‌گیرد که شهردار تهران یکی از این افراد است.

کد خبر 458816

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 6 =