همشهری آنلاین: یک ماهواره خدماتی موسوم به MEV-۱ که در نوع خود اولین است روی موشک روسی پروتون از پایگاه فضایی بایکونور قزاقستان به فضا پرتاب شد.

پرتاب اولین ماهواره پرستار

به گزارش ایسنا به نقل از اسپیس، دوران سرویس‌دهی ماهواره‌های تجاری فرا رسیده است. ماموریت رباتیک MEV-۱ روی موشک روسی پروتون (Proton) از پایگاه فضایی بایکونور قزاقستان عازم فضا شد.

ماهواره MEV-۱ که توسط شرکت نورث‌روپ گرومن (Northrop Grumman) ساخته شده است، به همراه ماهواره ارتباطی Eutelsat ۵ West B پرتاب شد.

این دو فضاپیما حدود ۱۶ ساعت پس از پرتاب، در مدار مقرر خود قرار گرفتند.

ماهواره MEV-۱ سپس به مدار زمینی رفت و سرانجام با ماهواره ارتباطی Intelsat ۹۰۱ ارتباط برقرار کرد که از ژوئن سال ۲۰۰۱ تا کنون به دور زمین می‌چرخد ‌و سوخت آن در حال اتمام است.

ماهواره MEV-۱ با استفاده از پیشرانه‌های برقی خود، مسئولیت‌های مربوط به تعمیر و نگهداری و کنترل مدار را برای Intelsat ۹۰۱ بر عهده می‌گیرد، کاری که هیچ ماهواره تجاری دیگری تا کنون انجام نداده است.

این ماهواره خدماتی عمر فضاپیمای Intelsat ۹۰۱ را پنج سال افزایش می‌دهد. پس از آن نیز از لحاظ نظری می‌تواند از این ماهواره جدا شده و به کمک یک ماهواره پیر دیگر برود.

سازندگان این ماهواره بدیع در نورث‌روپ گرومن می‌گویند: این ماهواره حاصل طراحی ۱۵ ساله است که با سوخت کافی برای کنترل کردن ماهواره‌های دو تنی به مدت بیش از ۱۵ سال همراه شده است. سیستم‌های اتصال، مجاورت و جداسازی این ماهواره امکان چندین اتصال و انفصال را در طول زندگی MEV فراهم می‌کند.

این شرکت در جاه‌طلبی‌های مربوط به ماهواره‌های خدماتی تنها نیست. بسیاری از گروه‌های دیگر پتانسیل بسیار خوبی را در این زمینه نوپا مشاهده می‌کنند. به عنوان مثال شرکت Made In Space مستقر در کالیفرنیا در حال توسعه یک سفینه فضایی به نام آرشینات (Archinaut) است که قادر خواهد بود ماهواره‌های موجود در مدار زمین را حفظ و به‌ روز کند و همچنین سازه‌های جدید عظیمی را در مدار بسازد.

ناسا چندین فضاپیمای سوخت گیری رباتیک را داخل ایستگاه فضایی بین‌المللی آزمایش کرده است و به زودی قصد دارد مأموریتی به نام Restore-L را راه اندازی کند که به یک ماهواره دولتی سوخت‌رسانی خواهد کرد.

آژانس پروژه‌های تحقیقاتی پیشرفته دفاعی ایالات متحده (دارپا) نیز به این فناوری علاقه دارد. دارپا دو ماهواره سرویس دهنده را در سال ۲۰۰۷ از طریق برنامه‌ای به نام Orbital Express راه‌اندازی کرد و هم اکنون در حال ساختن یک پروژه جدید به نام Robotic Servicing برای کمک به ماهواره‌ها است، اگرچه این برنامه اخیراً با مشکلاتی مواجه شده است.

پرتاب ماهواره ۵ West B که به همراه MEV-۱ پرتاب شده توسط شرکت فرانسوی یوتل‌ست (Eutelsat) ساخته شده است. این ماهواره ارتباطاتی جدید جایگزین فضاپیمای ۱۷ ساله ۵ West A خواهد شد و پیش‌بینی می‌شود که حداقل ۱۵ سال کار کند.

سازندگان این ماهواره گفتند: این ماهواره یک منبع جدید دیجیتالی برای فرانسه است که در درجه اول سیستم‌های پخش تصویر در فرانسه، ایتالیا و الجزایر را مورد توجه قرار خواهد داد.

کد خبر 458693

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 8 =