همشهری آنلاین: دولت اوگاندا پنجشنبه ۱۸مهر اعلام کرد در حال آماده‌سازی مجدد لایحه‌ای است که به موجب آن مجازات اعدام برای همجنسگرایان اعمال خواهد شد.

اوگاندا همجنسگرايي

به گزارش یورونیوز، این لایحه که در محاوره به نام لایحه «همجنسگرایان را بکشید» خوانده می‌شود، ۵ سال پیش توسط دیوان قانون اساسی این کشور رد شد اما حالا دولت می‌گوید قصد دارد در هفته‌های آتی آن را مجددا برای تصویب به پارلمان بفرستد.

سیمون لوکود، وزیر اخلاق و کرامت اوگاندا، در این باره به بنیاد تامسون‌رویترز گفت: «همجنسگرایی در میان اوگاندایی‌ها طبیعی نیست. اما افراد همجنسگرا به صورت گسترده‌ای در مدارس و به خصوص در میان جوانان اقدام به عضوگیری کرده‌اند و این غلط را تبلیغ می‌کنند که آدم‌ها از اول همینطور به دنیا می‌آیند. »

وی اضافه کرد: «قانون جزایی فعلی ما محدود است و تنها این عمل را جرم انگاری کرده است. ما می‌خواهیم روشن کنیم هر کسی که در این ترویج و عضوگیری دست دارد باید جرم‌انگاری شود. آنهایی هم که این اعمال جدی را انجام می‌دهند با مجازات اعدام روبرو خواهند شد. »

 لوکود گفته است لایحه جدید در هفته‌های پیش رو به پارلمان می‌رود و با رای احتمالی تا آخر سال جاری اجرایی خواهد شد.

این قانون پیشتر در سال ۲۰۱۴ نیز به تصویب رسید ولی دیوان قانون اساسی اوگاندا به دلیل قید شدن مجازات اعدام در آن، این لایحه را رد کرد.

کشورهای آفریقایی عمدتا شدیدترین قوانین جهان را علیه همجنسگرایان دارند. در اغلب کشورهای این قاره ازدواج همجنسگرایان تابو و رابطه جنسی همجنسگرایان جرم تلقی می‌شود و مرتکبین با کیفرهایی از زندان تا مرگ مجازات می‌شوند.

ابتدای سال جاری میلادی بود که برونئی، دیگر کشور آفریقایی، اعلام کرد مطابق شریعت قانون اعدام به وسیله سنگسار را در مورد رابطه جنسی میان دو همجنس‌ به اجرا درخواهد آورد، امری که سرانجام زیر فشار کشورهای غربی و نهادهای بین‌المللی متوقف شد.

وزیر اخلاق و کرامت اوگاندا می‌گوید دول در برابر واکنش‌های منفی احتمالی در برابر این لایحه آماده است. وی اضافه کرد: «جلوی آدم‌هایی که می‌خواهند فرهنگ بیگانه را به ما تحمیل کنند سر خم نخواهیم کرد و تعظیم نمی‌کنیم. »

کد خبر 458366

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 12 =