نسیم زمانی-‌ اصفهان- خبرنگار: نبود قوانین مدون، مالیات، بیمه، نبود حمایت‌های همه‌جانبه، مشخص نبودن جایگاه در برنامه‌های اقتصادی، ناشناخته بودن و نداشتن چشم‌انداز و برنامه جامع ازجمله موانع توسعه کسب‌وکارهای الکترونیکی و استارت‌اپ‌هایی است که با هزاران امید فعالیت خود را شکل داده‌اند

کسب و کارهای نوپا در حاشیه

و این مشکلات در حالی وجود دارد که گفته می‌شود در شرایط فعلی، کسب‌وکارهای اینترنتی جزو بهترین و پرمنفعت‌ترین فعالیت‌ها قرار می‌گیرند که می‌توانند جایگزینی مناسب برای درآمدهای نفتی باشند. دراین‌باره «سید کمیل طیبی»، استاد اقتصاد بین‌الملل دانشگاه اصفهان توضیح می‌دهد.

  1. اهمیت کسب‌وکارهای الکترونیک در کشور تا چه میزان است؟

وابستگی به منابع نفتی و سوختی و همچنین کسب‌وکارهای صنعتی تهدیدهایی برای اقتصاد دارد ولی کسب‌وکارهای الکترونیک خسارتی برای محیط‌ زیست نداشته و در دنیا مورد توجه است. گفتنی است که درآمد و ارزش‌افزوده این دسته از مشاغل بیش از فروش نفت است.  

  • منافع دیگر این نوع از کسب‌وکارها کدامند؟  

این بنگاه‌ها خلاقیت و کارآفرینی و نوآوری را مورد توجه قرار می‌دهند که نقش اثرگذاری در اقتصاد کشور و آرام‌سازی قیمت براساس نوسانات بازار را به همراه دارند. همچنین در کمتر کسب‌وکارهایی قابلیت بین‌المللی و منطقه‌ای در کنار یکدیگر وجود دارد ولی استارت‌اپ‌ها این فرصت را فراهم می‌کنند. درکل بهره‌گیری از فناوری اطلاعات و نوآوری، کاهش تخریب محیط‌ زیست، منفعت بیشتر نسبت به بهره‌گیری بالای منابع غیرتجدیدپذیر و مشارکت در فعالیت‌های بین‌المللی از ظرفیت‌های این نوع کسب‌وکارهای نوین است.

  • چالش مربوط به این عرصه کدام است؟

امروز در حوزه اقتصادی و راه‌اندازی کسب‌وکارهای جدید دچار مشکل هستیم، این معضل ناشی از بی‌توجهی به کسب‌وکارها و فعالیت‌های جدید اقتصادی درگذشته است که دوراندیشی و توجه به فناوری‌ها و آینده نسل‌ها توسعه پایدار را رقم می‌زند.

  • راهکارهای شما برای رفع مشکلات در این بخش چیست؟

نخست آن‌که اگر این شرکت‌ها و مؤسسات در کنار همدیگر قرار بگیرند و فعالیت گروهی داشته باشند بهتر نیازهای خود را بررسی می‌کنند و باهم افزایی مشکلات آنها رفع خواهد شد. همچنین این حرفه‌ها باید جزو مشاغل قرار گیرند تا این‌که نیازهای آنها به‌صورت کلی بررسی و قانون‌گذاری شود. به‌علاوه اصلاح قوانین کار و کارگری و تقویت فرهنگ عمومی برای این نوع کسب‌وکارها مهم و اساسی است و درنهایت این‌که پیوند بین دانشگاه و صنعت و فعالیت‌های نوآورانه یک ضرورت غیرقابل‌انکار و برای فعالیت‌های اقتصادی لازم است و این موضوع به اشتغال‌زایی و کارآمدی نیروی انسانی کمک می‌کند.

کد خبر 458156

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =