همشهری آنلاین: رئیس سازمان پدافند غیرعامل با تاکید بر اینکه چیزی به عنوان تهدید نداریم بلکه با فرصت­‌های مخاطره ­آمیز روب­رو می­ شویم، خاطرنشان کرد: تمام حرف و هنر پدافند غیرعامل این است که بتواند راه بهره­ مندی کامل از فرصت ­های مخاطره­ آمیز را پدید بیاورد.

غلامرضا جلالی

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی پدافند غیرعامل، نشست تخصصی «هوشمندسازی و دفاع سایبری از زیرساخت­‌های حیاتی و عمده کشور» در دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال با حضور سردار «غلامرضا جلالی» رئیس این سازمان، حمیدرضا خالدی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال و جمعی از استادان و کارشناسان برگزار شد. در این نشست آزاداندیشی ابتدا استادان دانشگاه آزاد اسلامی در حوزه‌های هوش مصنوعی و امنیت سایبری، امنیت زیرساختی و روش‌های نوین پردازش سیگنال، دفاع سایبری در شهرهای هوشمند و بازدارندگی سایبری و فناوری میکروالکترونیک به ایراد سخن پرداختند.

سردار جلالی رئیس سازمان پدافند غیرعامل نیز در این نشست با اشاره به موضوع پدافند شهری به تحولات حوزه شهری کشور در سده اخیر اشاره کرد و اظهار داشت: در دهه‌های گذشته به دلیل فقدان برنامه‌­ریزی توسعه­‌ای جامع برای شهرها شاهد یک جابجایی گسترده جمعیتی در کشور از سمت روستاها به شهرها بوده­‌ایم که این موضوع سبب شده است نرخ شهرنشینی در ایران از متوسط نرخ جهانی هم پیشی گیرد که این رویداد شهرهای ما را با چالش­‌ها و مشکلاتی روبرو کرده است.

وی با اشاره به اینکه در کنار این موضوع، ورود فناوری‌ها به حوزه شهری سبب شده است تا اساسا شهرها دچار تحولات فناورانه گردند، گفت: دانش شهرسازی ما، بیشتر شهر را یک پدیده فیزیکی و کالبدی در نظر می‌­گیرد درحالی که باید برنامه‌­های توسعه­‌ای شهر با نگاه و افق جدیدی همچون امنیت ­افزایی، فناوری ­محوری و ... رشد پیدا کند.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با تاکید براینکه مقام معظم رهبری وظایف و ماموریت­‌های مهمی را برای پدافند غیرعامل در نظر دارند، عنوان کرد: امن­‌سازی زیرساخت­‌های حساس و حیاتی کشور در برابر هرنوع از تهدید و رفع آسیب­‌پذیری‌­ها از یک سو و تامین بسترهای حفاظت از مردم در شرایط بحرانی از سوی دیگر مهمترین اهداف پدافند غیرعامل است.

سردار جلالی با اشاره به تصویب سند راهبردی پدافند شهری نیز بیان کرد: ما در این سند دو مساله مهم صیانت از مردم و حفاظت از زیرساخت­‌ها در جغرافیای شهری را در دستور کار داریم، برای مثال در بخش حفاظت از مردم درصدد ایجاد آمادگی برای حفاظت از مردم در شرایط بحران، توانایی اداره مردم، تامین نیازهای اساسی، تضمین کارکردهای حیاتی خدماتی و مدیریت رسانه ­ای بحران هستیم.

وی درخصوص مولفه حفاظت از زیرساخت­‌ها نیز تاکید کرد: حفظ تداوم کارکرد خدمات، مصون ‌سازی زیرساخت­‌ها در برابر تهدیدات، تهیه طرح­‌های پاسخ اضطراری و ارتقای آمادگی‌­ها از جمله اهداف سند پدافند شهری است.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور در این خصوص توضیح داد: باید شهرها را به گونه ‌ای آماده­ کنیم که در شرایط فرضی بحران بتوانند تمام نیازهای مردم را پاسخگو باشند.

سردار جلالی به موضوع ورود فناوری­‌های نوین به حوزه شهری نیز اشاره کرد و تصریح کرد: این فناوری‌­ها بسیاری از مفاهیم پایه و بنیادین را دچار تغییر و تحول کرده­‌اند و ما امروز باید درخصوص ارتباط بین مردم، زیرساخت­‌ها و فناوری دقت نظر بیشتری داشته باشیم.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با اشاره به اینکه بیش از ۶۰ تا ۸۰ سیستم در جغرافیای شهری وجود دارد، گفت: درهم‌تنیدگی این سیستم­‌ها و اثراتی که بر هم دارند، مانند هم‌­افزایی، تخریب و یا وابستگی متقابل باید در الگوهای پدافند شهری مورد توجه قرار گیرد چراکه بدون در نظر گرفتن این سیستم­‌ها نمی‌­توان درخصوص ارتقای تاب‌­آوری سخنی گفت.

جلالی با اشاره به اینکه ورود فناوری­‌ها در کنار فرصت‌­های متعدد، تهدیداتی نیز برای حوزه شهری پدید می­ آورد، ادامه داد: برای مثال هوشمندی امکان مدیریت و کنترل از راه دور را پدید می‌­آورد اما در ذات این فرصت یک تهدید هم نهفته است.

وی با تاکید بر اینکه از یک منظر می‌­توان گفت ما چیزی به عنوان تهدید نداریم بلکه با فرصت­‌های مخاطره ­آمیز روب­رو می­ شویم، ادامه داد: تمام حرف و هنر پدافند غیرعامل این است که بتواند راه بهره­ مندی کامل از فرصت ­های مخاطره­ آمیز را پدید بیاورد.

فرمانده قرارگاه پدافند سایبری کشور، تلفیق شهر و حوزه سایبری را سبب ایجاد یک دارایی حیاتی به نام شهر سایبری دانست و گفت: ما باید از این دارایی مهم صیانت کنیم و بتوانیم در شرایط بحران نسخه­ های پاسخ فوری داشته باشیم.

وی با اشاره به اینکه باید الگوی دفاع هوشمندانه از زیرساخت‌ها و دارایی‌های سایبری به ویژه در سطح شهرها تدوین گردد، خاطرنشان کرد: این رویکرد سبب می‌گردد تا تاب‌آوری زیرساخت‌ها در برابر بحران‌ها ارتقا پیدا کند.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور الزامات مهم تحقق این رویکرد را تدوین طرح‌­های دفاع شهری، تهیه سکوی بومی (platform) شهر هوشمند، ملی­‌سازی فضای سایبری، بومی ­سازی زیرساخت‌ها و دستیابی به قدرت هوشمند برای اداره مردم عنوان کرد و گفت: در ذات فناوری اشراف و کنترل وجود دارد و در مسیر حرکت به سمت شهر هوشمند باید مراقب باشیم این اشراف و کنترل در اختیار دیگران قرار نگیرد.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور در بخش دیگری از سخنان خود پیشنهاداتی جهت هوشمندسازی شهرها با الگوی پدافند غیرعامل مطرح کرد.

سردار جلالی با اشاره به اینکه سیستم­‌های شهری باید شبکه ­ای – جزیره ­ای باشند، یادآور شد: هر سیستم در کنار ارتباطی که با دیگر سیستم­­‌ها دارد باید بتواند به طور مستقل و جزیره­ ای نیز کارکرد خود را انجام دهد.

وی مدیریت دستی هوشمندی در کنار هوشمندی دیجیتال را از دیگر موارد مهم قلمداد کرد و افزود: هر سیستمی در کنار هوشمندی دیجیتال باید به صورت دستی توان مدیریت و کنترل را داشته باشد.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور بومی‌سازی زیرساخت‌­های مربوط به شهر هوشمند را از دیگر پیشنهادات اعلام کرد و گفت: به تعبیری بدون صنعت بومی در این زمینه نمی­‌توان به امنیت کامل دست پیدا کرد.

کد خبر 458099

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 4 =