فرماندار سمیرم گفت: تهیه طرح سیمای آب این شهرستان بسیاری از مشکلات و نیازهای آماری این بخش گسترده و حیاتی را مرتفع کرده است. به گزارش همشهری، «محمدرضا عسگریان» در گفت‌وگو با خبرنگاران استان اصفهان در فرمانداری، اظهار کرد: شهرستان شناسنامه آب نداشت و به همین علت سیمای آب منطقه تهیه شده است.

رنج بشاگردی‌ها از کم‌آبی

به گفته وی اقدام به تهیه این نقشه راه در مرحله اول باعث شد بسیاری از مشکلات و آمار و ارقام منابع آب منطقه تهیه و در بخش‌های باغ، صنعت، زراعت، گردشگری و سایر بخش‌ها به تفکیک نیازسنجی شود. وی خاطرنشان کرد: در مرحله دوم نیازهای آبی سمیرم به شکل مجزا برای هر چهار بخش مرکزی، پادنا، وردشت و پادنازی بزرگ دسته‌بندی و اولویت‌سنجی شدند. فرماندار سمیرم با بیان این‌که امروز در سمیرم و اصفهان مشکل تخصیص آب وجود ندارد، تاکید کرد: با تهیه طرح سیمای آب امروز به راحتی نوع و مقدار نیازمان از آب منطقه‌ای را می‌دانیم و همین رویکرد آماری و فنی را درخشکسالی و ترسالی‌ها دنبال خواهیم کرد.

عسگریان به خروج بالای یک میلیارد متر مکعب آب از حوضه آب استان در سمیرم اشاره کرد و گفت: این شهرستان اولین حوضه بالادست کارون بزرگ محسوب می‌شود و بخش عمده آب‌های جنوب و جنوب غرب سمیرم به سایر استان‌ها سرازیر است. فرماندار سمیرم همچنین گفت:  مدیریت اداری و سازمانی دنا با محیط‌زیست استان همجوار است اما مسائل حفاظتی آن برعهده شهرستان سمیرم گذاشته شده است. نماینده ارشد دولت در سمیرم ادامه داد: مجزا شدن دو ضلع شمالی در سمیرم و جنوبی در سمت یاسوج موضوعی است که نیاز به مطالعه دقیق و آسیب‌شناسی دارد چراکه قلل مرتفع و بی‌نظیر زاگرس و دنا ملی هستند و شمار زیادی گونه‌های خاص جانوری و گیاهی اختصاصی در دل خود دارند.

عسگریان گلخانه و توسعه این نوع کشت و همچنین اجرای طرح‌های آبخیزداری را ۲ اولویت سمیرم ذکرکرد و گفت: ظرفیت‌های بسیار مناسبی در سمیرم مانند شهرستان همجوار آن یعنی دهاقان که دارای شهرک گلخانه‌ای بزرگ و شناخته شده‌ای است، وجود دارد. فرماندار سمیرم اضافه کرد: ۵۰ طرح بهمبلغ ۲۰۰ میلیارد تومان در هفته دولت امسال در سمیرم افتتاح شد که چند طرح آن کشت‌های گلخانه‌ای بود. به گفته وی تسهیلات بانکی با سود ۶ درصد به متقاضیان احداث گلخانه در این خطه اعطا می‌شود.

موضوع مهم دیگری که فرماندار سمیرم به آن اشاره کرد تعدد آمار گردشگران جان‌باخته در منطقه نمونه گردشگری آب‌ملخ در جنوب این شهرستان بود. عسگریان با بیان اینکه، همه نقاط و طبیعت سمیرم به نوعی جاذبه طبیعی و گردشگری هستند ادامه داد: آب‌ملخ منطقه‌ای خاص با طبیعتی بی‌نظیر است که خاص بودن آن در همین خطرناک بودن مسیر و شیب تند و سخت تخت انتهایی است که گردشگران را به کام مرگ می‌کشاند. وی تصریح کرد: سال گذشته محدوده تخت سلیمان بر روی رود آب‌ملخ فنس‌کشی شد اما حجم سیلاب به‌قدری زیاد بود که همه کارهای انجام شده و تاسیسات را با خود برده بود.

وی خاطرنشان کرد: هرچند تابلوها و امکاناتی در این محدوده نصب شده بود اما ناکافی بودند و علاوه بر خود اداره میراث فرهنگی و گردشگری که اعتبار چندانی ندارد باید بخش خصوصی برای ورود به این منطقه نمونه گردشگری پای کار بیاید تا این مشکلات به کلی رفع شوند. فرماندار سمیرم سپس اشاره‌ای به موضوع سیب و صنایع تبدیلی مرتبط با این محصول باغی داشت و گفت: اگر با یکی از تاجران اصلی میوه کشور که در سمیرم سردخانه دارد به توافق نهایی برسیم یک مجموعه ۱۴ هزار تنی صنایع تبدیلی در کنار سردخانه بزرگ جنوب این شهر احداث خواهد شد. وی تاکید کرد: این شهرستان ظرفیت خوبی برای توسعه صنایع پاک آب‌بر دارد که به عنوان نمونه راه‌اندازی واحدهای پتروشیمی پاک در این بخش می‌توانند راهگشا و موثر باشند.

نیمه‌کاره ماندن جاده سلامت یا همان بلوار سلامتی در مسیر منطقه نمونه گردشگری آبشار سمیرم موضوع دیگری بود که در این نشست خبری مطرح شد.
فرماندار سمیرم در این زمینه تصریح کرد: متولی اجرا شهرداری سمیرم بوده و اعتبار از اداره راه و شهرسازی تزریق شد اما پیمانکار صلاحیت نداشت و از ادامه کارش جلوگیری شد. عسگریان با بیان این‌که اعتبار اولیه ۵ میلیارد تومان بود اما ۲میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان آن در این طرح هزینه شد، ادامه داد: امسال اعتباری برای این طرح در نظر گرفته شده تا شهرداری بتواند یک مرحله از طرح جاده سلامت را به سرانجام برساند.

کد خبر 457869

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 14 =