آوا صادق-  اراک- خبرنگار: یکی از موارد اصلی و مهم که می‌تواند درکاهش یا رفع مشکلات واحدهای تولیدی و صنعتی استان موثر باشد سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌های شهرک‌ها و نواحی صنعتی، همچنین ایجاد مراکز مشاوره در این مراکز است.

اتاق‌های مشاوره  به شهرک‌های صنعتی می‌آیند

توجه به این مساله می‌تواند در زمینه رفع بسیاری از مشکلات و مسائلی که در این حوزه وجود دارد، نقش مهم و بسزایی داشته باشد. به همین منظور ایجاد مراکز مشاوره همراه با فراهم کردن زیرساخت‌های لازم در شهرک‌ها و نواحی صنعتی در سال‌های اخیر از سوی متولیان امر با جدیت بیشتری دنبال شده است. ایجاد مراکز مشاوره می‌تواند اطلاعات لازم و مهم را در اختیار سرمایه‌گذاران در بخش‌های مختلف صنعتی و تولیدی قرار دهد.

وجود مراکز مشاوره صنعتی و استفاده از کارشناسان با تجربه می‌تواند مشکلات تولیدکنندگان و سرمایه‌گذاران را در این بخش‌ها کاهش دهد یا برطرف کند.  علاوه بر موارد ذکر شده هر چه میزان آگاهی و دانش سرمایه‌گذاران در همه زمینه‌ها افزایش یابد، این باور که استفاده از برنامه‌ریزان، متخصصان و تشکل‌های صادراتی می‌تواند تولیدکنندگان را از آسیب دور کرده و با درآمد بیشتری مواجه کند، با برنامه‌ریزی هدفمندتر و کارشناسانه‌تری در مسیر سرمایه‌گذاری حرکت خواهد کرد. همین مساله می‌تواند در زمینه رفع بسیاری از مشکلات در واحدهای صنعتی کوچک و متوسط دارای اهمیت بسیار زیادی باشد.

  • استفاده از ظرفیت کارشناسان صنعتی

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی به اهمیت ایجاد مراکز و موسسات مشاوره صنعتی در شهرک‌ها و نواحی صنعتی استان به عنوان چهارمین قطب صنعت کشور اشاره می‌کند و می‌گوید: ایجاد این مراکز و موسسات می‌تواند زمینه‌ساز رفع بسیاری از مشکلات و مسائل موجود در واحدهای صنعتی کوچک و متوسط استان باشد. «محمدرضا حاجی‌پور» بیان می‌کند: ایجاد مراکز مشاوره با استفاده از ظرفیت کارشناسان صنعتی می‌تواند اطلاعات و آگاهی‌های لازم را در بخش‌های مختلف صنعتی و تولیدی در اختیار سرمایه‌گذاران قرار دهد. همین امر بسیاری از مشکلات موجود را از سر راه سرمایه‌گذاران و تولیدکنندگان در این نواحی بر خواهد داشت.

وی با اشاره به نقش تاثیرگذار مراکز مشاوره صنعتی در شهرک‌ها و نواحی صنعتی در رشد و توسعه صنعت استان ادامه می‌دهد: این مراکز از مهم‌ترین عوامل در بهبود وضعیت صنایع استان و کشور است که می‌تواند به تامین زیرساخت‌های مناسب از پیش تامین شده برای راه‌اندازی سریع واحدهای صنعتی با هدف ایجاد، گسترش و توسعه صنعت و در نتیجه در راستای رونق اقتصادی کمک کند. رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی می‌افزاید: اقدامات بسیار مثبت و سازنده‌ای در زمینه ایجاد این مراکز در نواحی صنعتی استان انجام شده و با توجه به ظرفیت‌های دانشگاه صنعتی، پارک علم و فناوری و شرکت‌های دانش‌بنیان این ظرفیت در استان روز به روز در حال گسترش است.

  • افزایش بهره‌وری واحدهای صنعتی کوچک

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان مرکزی نیز می‌گوید: حمایت از واحدهای صنعتی و تولیدی کوچک و متوسط یکی از ماموریت‌هایی اصلی شهرک‌های صنعتی به‌ویژه در استانی صنعتی مانند مرکزی بوده که دارای تعداد زیادی واحد صنعتی کوچک و متوسط است. «مصطفی آمره‌ای» بیان می‌کند: بر همین اساس باید در زمینه توانمندسازی واحدهای کوچک و متوسط اقدامات لازم انجام شود. استفاده از ظرفیت مراکز مشاوره صنعتی و ارائه مشاوره به این واحدها می‌تواند در زمینه افزایش بهره‌وری واحدهای صنعتی کوچک و متوسط دارای اهمیت بسیار زیادی باشد.

وی با اشاره به اهمیت عارضه‌یابی و مشاوره در زمینه کاهش مخاطرات و مشکلات و همچنین دستیابی واحدهای صنعتی به موفقیت می‌افزاید: اگر بخواهیم در این حوزه‌ها به موفقیت دست پیدا کنیم باید موارد ذکر شده را مورد توجه قرار دهیم. البته از سال‌های گذشته موضوع مشاوره به واحدهای صنعتی در دستور کار شرکت شهرک‌های صنعتی قرار گرفته و تاکنون به منظور افزایش دانش کارکنان واحدهای تولیدی اقدامات خوبی نیز انجام شده است.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان مرکزی اظهار می‌کند: یکی دیگر از اقداماتی که توسط شرکت شهرک‌های صنعتی با توجه به این‌که واحدهای صنعتی کوچک و متوسط مشکلات بسیار زیادی را در حوزه‌های مختلف از جمله حقوقی، تامین مالی و تکنولوژی دارند، انجام شده، ایجاد کلینیک صنعت است. امسال یک کلینیک سیار در شهرک صنعتی خمین ایجاد شده است. آمره‌ای ادامه می‌دهد: در این کلینیک ۱۲ مشاور با تجربه صنعتی در زمینه‌های فنی و تکنولوژی، برق و انرژی، مالی و دارایی، بیمه مدیریت و کیفیت به ۳۷ واحد صنعتی مستقر در شهرک صنعتی و خارج از شهرک صنعتی مشاوره‌های لازم را در زمینه‌های ذکر شده ارائه داده‌اند. وی بیان می‌کند: تا پایان سال توسط این شرکت ۴ کلینیک سیار صنعتی در شهرک‌ها و نواحی صنعتی استان به منظور ارائه مشاوره در موارد ذکر شده به واحدهای صنعتی و برای رفع مشکلات آنها برگزار خواهد شد.

  • توسعه صنعتی استان

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اراک می‌گوید: حوزه صنعت با مشکلات و مسائل بسیار متعددی مواجه است. در شرایط کنونی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین مشکلات آن می‌توان به توسعه و رونق نداشتن صنایع و تأسیس واحدهای تولیدی در شهرک‌های صنعتی اشاره کرد. «منوچهر توسطی» با اشاره به این‌که سرمایه‌گذاری‌هایی که انجام می‌شود سنتی است و از تکنولوژی روز برخوردار نیست، بیان می‌کند: این نوع سرمایه‌گذاری‌ها به دلیل این‌که افراد دارای اطلاعات لازم و کافی نیستند در بیشتر مواقع تولید را با مشکلات جدی مواجه می‌کند.

وی ادامه می‌دهد: سرمایه‌گذاران برای این‌که بتوانند در مسیر تولید موفق باشند و واحدهای تولیدی خود را با موفقیت هدایت کنند، باید در همه حوزه‌ها اطلاعات لازم و کافی داشته باشند، بنابراین حتما نیاز به مشاوره با متخصصان دارند. رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اراک با اشاره به این‌که وجود واحدهای مشاوره در واحدهای صنعتی بسیار مهم و ضروری است، می‌افزاید: مشاوره در همه زمینه‌ها یکی از موارد مهم و مورد نیاز سرمایه‌گذاران است.

در این زمینه شرکت شهرک‌های صنعتی و صنعت و معدن باید همکاری و تعامل داشته باشند ما نیز به عنوان بخش خصوصی از این مهم حمایت خواهیم کرد. توسطی با اشاره به اقدامات اثربخش انجام شده در زمینه رفع مشکلات بخش صنعت استان اظهار می‌کند: این اقدامات می‌تواند بخشی از مشکلات حوزه صنعت استان به ویژه مشکلات واحدهای صنعتی کوچک و متوسط را برطرف کند و گامی تاثیرگذار در جهت توسعه صنعتی استان باشد.

کد خبر 457744

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 4 =