همشهری آنلاین: نامه‌هایی که ستاره گوشه‌گیر سال‌های دور هالیوود از ۱۹۳۲ تا ۱۹۷۳ به دوست اتریشی خود نوشته بود، در حراجی سوان نیویورک چکش می‌خورد.

گرتا گاربو

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از گاردین، گرتا گاربو ستاره بزرگ دهه ۱۹۳۰ هالیوود و از مرموزترین بازیگران سینمای کلاسیک بود؛ چنان نفوذناپذیر که برخی او را ابوالهول سوئدی نامیده بودند. ستاره زاده استکهلم بیش از همه با بازی در فیلم‌های کلاسیک «ملکه کریستینا»، «آنا کارنینا» و دیالوگ مشهور «می‌خواهم تنها باشم» از «گراند هتل» سال ۱۹۳۲ یاد آورده می‌شود؛ جمله‌ای که می‌توانست شمایلی دقیق از یک بازیگر منزوی و دور از هیاهوی هالیوود ارائه دهد.

حالا ۲۹ سال از مرگ این بازیگر نامزد سه جایزه اسکار می‌گذرد و قرار است مجموعه ۶۵ نامه شخصی او به زالکا فیرتل، بازیگر و نویسنده اتریشی در نیویورک چوب حراج بخورد. گاربو بین سال‌های ۱۹۳۲ تا ۱۹۷۳ (حدود ۴۰ سال) به نزدیک‌ترین دوست خود نامه می‌نوشت و در آنها از تنهایی و انزوای خودخواسته می‌گفت و انتظار می‌رود این مجموعه ارزشمند به بهای ۴۰ تا ۶۰ هزار دلار به سینمادوستان فروخته شود.

گاربو در سفر به سوئد در ۱۹۳۷ در یکی از نامه‌ها به دوستش چنین نوشته است: «جایی نمی‌روم. کسی را نمی‌بینم. از تو می‌خواهم نجاتم بدهی. تنها بودن سخت و آزاردهنده است اما گاهی بودن با دیگران سخت‌تر است. چه خوب می‌شد اگر در این مدت کوتاه که روی زمین هستیم، همیشه قوی و جوان بمانیم. نمی‌دانم چرا خدا برای ما چنین خواسته است و می‌دانم جایی در این دنیا هست که این‌گونه نباشد...»

نامه‌های گاربو به فیرتل نخستین‌بار در ۱۹۹۳ حراج شد و یک دوستدار سینما از فلوریدا آنها را خرید. حالا یک مجموعه‌دار خصوصی این نامه‌های تاریخی و ارزشمند را در حراجی سوان نیویورک در معرض تماشا و فروش گذاشته است. گاربو که از دنیای خاص اسکاندیناوی به هالیوود رفته بود، به دوستان و نزدیکانش در اروپا دل بسته بود تا بلکه با کمک آنها بر اغراق‌های دنیای پرزرق و برق صنعت سینما غلبه کند.

فیرتل که از نگاه برخی زندگینامه‌نویس‌ها نزدیک‌ترین دوست گاربو بود، در نوشتن برخی از بهترین فیلم‌های کارنامه او همکاری کرد و در ۱۹۳۰ در نسخه آلمانی‌زبان «آنا کریستی» مقابل گرتا ظاهر شد. زالکا بعدها به سوئیس رفت تا نزدیک پسر نویسنده‌اش باشد؛ پیتر فیرتل با دبورا کر، بازیگر و ستاره اسکاتلندی ازدواج کرده بود. گاربو هرگز ازدواج نکرد، فرزند نداشت و در آوریل ۱۹۹۰ در ۸۴ سالگی از دنیا رفت.

کد خبر 457740

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار